Na Slovensku se střídalo velení

Předání hlášení plukovníka Miroslav Vybíhala
  • 18.1.2024
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Po půl roce se opět vystřídali čeští vojáci v mnohonárodních bojových uskupeních v Pobaltí a na Slovensku. Armáda ČR tak pokračuje v posílení východního křídla Aliance. Na Slovensku pokračují vojáci 7. mechanizované brigády, kdy 74. mechanizovaný prapor z Bučovic nahradili vojáci 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

V úterý 16. ledna se uskutečnilo slavnostní předání funkce velitele Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku. Velitel 3. uskupení plukovník Miroslav Vybíhal předal velení plukovníku Petru Blechovi. Končícímu veliteli poděkoval za odvedenou práci velvyslanec ČR na Slovensku Rudolf Jindrák i zástupce náčelníka Generálního štábu OS SR generálporučík Ľubomír Svoboda, kteří zároveň popřáli jeho nástupci mnoho úspěchů v dalším působení. K vojákům promluvil také náčelník štábu Velitelství pro operace AČR plukovník Martin Janatka, který připomenul smysl a význam Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku v souvislosti s boji na Ukrajině.

„Každý z Vás tu odvedl kus dobré práce a za to Vám všem patří velké díky“, dodal ve svém projevu velitel 3. úkolového uskupení plukovník Miroslav Vybíhal. Dále popřál 4. úkolovému uskupení ať se se vším vypořádají obdobně, tak jako 74. mechanizovaný prapor z Bučovic.

„Věřím, že odhodlání vojáků Severoatlantické aliance v plnění úkolů bude pokračovat. Máme před sebou náročné období, které završíme řadou cvičení a předáním operačního úkolu španělské armádě,“ zhodnotil na závěr nástupu velitel 4. úkolového uskupení plukovník Petr Blecha.

V samotném závěru ceremoniálu velitel 3. úkolového uskupení plukovník Miroslav Vybíhal obdržel pamětní medaili Ministra obrany Slovenské republiky z rukou Státního tajemníka Ministerstva obrany Slovenské republiky Igora Melichera.

V Centru výcviku Lešť je v současné době nasazeno přibližně 1000 vojáků pěti různých států. Hlavními bojovými prostředky jsou obrněná vozidla BVP-2 (ČR), obrněná vozidla Puma (Německo), víceúčelová vozidla HMMWV (USA) a lehká obrněná vozidla Valuk (Slovinsko). V polovině roku 2024 dojde k předání pozice velícího národa Ozbrojeným silám Španělska a završí se tím více než dvouleté velení Armády ČR na Slovensku. Češi nicméně v této zemi zůstanou. Nadále budou do bojového uskupení přispívat mechanizovanou jednotkou a dalšími specialisty do mezinárodního štábu (MNCE, Multinational Coordination Element).