Mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku získalo statut NATO Combat Ready

1.jpg
  • 2.10.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Od 26. září do 28. září 2023 byl Mnohonárodní prapor, jenž spadá pod velení Mnohonárodního úkolového uskupení Slovensko, prověřen při certifikačním cvičení Strong Cohesion 2023 v Centru výcviku Lešť. Cvičení se zúčastnily jednotky z České republiky, Německa, Slovenska a Slovinska, které Mnohonárodní prapor tvoří. Cvičení proběhlo pod velením slovenské 2. mechanizované brigády.

V uplynulých třech měsících se vojáci třetí rotace slaďovali se svými aliančními partnery  ve všech oblastech od taktických postupů, přes systém velení a řízení, až po logistické zabezpečení jednotek napříč celým praporem. Cvičení Strong Cohesion 2023 je vyvrcholením dosavadního výcviku a spolupráce všech členů Mnohonárodního praporu. Během cvičení se mezinárodní CREVAL tým zaměřil na systém velení, řízení a komunikaci. Dále naplnění personálem, technikou a materiálem a na sladěnost jednotky z hlediska plánování, přípravy, vedení a řízení operací.

„Certifikace proběhla pod velením a řízením slovenské 2. mechanizované brigády z Prešova. Tým brigádního generála Róberta Kecsö dokázal vytvořit certifikovanému praporu náročné podmínky, ve kterých byly prověřeny všechny aspekty vedení bojové činnosti,“ uvedl k průběhu certifikace velitel 3. ÚU AČR plukovník Miroslav Vybíhal. Do certifikace se zapojilo několik desítek vojenské techniky a více než sto vojáků ze Slovenských ozbrojených sil.

Úkolem praporu během cvičení bylo zaujmout obranu, dalším bojem vyčerpat protivníka a vytvořit tak podmínky k protiútoku a znovuzískání obsazeného území. Hlavní tíhu boje nesly česká a slovinská bojová vozidla pěchoty opírající se o německé tanky Leopard 2A6. Nedílnou součástí probíhajících manévrů byla i česká minometná baterie posílená o slovenskou minometnou četu.  „Cíle cvičení jsou splněny a jednotka bude moci plnit úkoly, které jsou před ní postaveny,“ vyhodnotil výsledky brigádní generál Václav Vlček při závěrečné fázi cvičení Strong Cohesion 2023. Úspěšným absolvováním cvičení Mnohonárodní prapor dosáhl plných operačních schopností. Mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku získalo statut NATO Combat Ready.

V rámci cvičení vojáci využili více než 300 kusů vojenské techniky, od českých BVP-2, slovinských VALUKŮ, německých tanků Leopard 2A6 a vozy TATRA 815-7 PRAM. Ve vzdušném prostoru operovaly vrtulníky Black Hawk i bezpilotní prostředky.  

Certifikační cvičení představovalo vyvrcholení náročné přípravy, která byla zaměřena na společný výcvik od stupně družstvo, četa, rota až po úroveň celého praporu. Získáním certifikace Combat Ready se potvrdilo, že měsíce společného výcviku mezinárodních jednotek, zacílené na sladění a synchronizaci nejen taktických schopností, ale i oblastí jako je spojení, logistická podpora či průzkum, byly úspěšné. „Jsme schopni plnit zadaný operační úkol,“ konstatoval k získané certifikaci velitel Mnohonárodního bojového uskupení plukovník Miroslav Vybíhal.

 

Text: kpt. Martin Vaňourek

Foto: kpt. Romana Spitzerova

Fotogalerie