Certifikace spuštěna, Mnohonárodní prapor prochází hodnocením bojové připravenosti

21.jpg
  • 28.9.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Nástupem Mnohonárodního praporu v Centru výcviku Lešť bylo zahájeno certifikační cvičení Strong Cohesion 2023 na Slovensku. Na tyto chvíle se jednotky připravovaly tři měsíce, a nyní přišel čas, který prověří vše od štábu až do úrovně jednotlivce.

Námět certifikačního cvičení je konflikt vysoké intenzity, který dnes můžeme pozorovat za východní hranicí státu NATO.

Do role útočníka, „červeného“ se postavily vyčleněné jednotky prešovské 2. mechanizované brigády a do pozice „modrého“, obránce, Mnohonárodní prapor sestavený z jednotek české, slovinské, německé a slovenské armády. Certifikační cvičení, jehož úkolem je prověřit připravenost Mnohonárodního praporu, bude nepřetržitě probíhat osmačtyřicet hodin. V tomto čase bude realizováno více než čtyřicet incidentů v různých úrovních, které prověří štáb praporu, ale i jednotlivé roty, kde si na pomyslné dno svých sil mohou sáhnout i jednotlivci.

Aktem zahájení certifikačního cvičení Strong Cohesion 2023 byl nástup všech cvičících jednotek, ke kterým promluvil řídící cvičení, brigádní generál Róbert Kecsö, velitel 2. mechanizované brigády Ozbrojených sil Slovenské republiky. Poté následoval se svými slovy velitel Velitelství pro operace, brigádní generál Václav Vlček, který zdůraznil význam zahájeného cvičení pro upevnění obrany území Aliance. Zahájení se účastnil rovněž podplukovník Benedikt Hoff a štábní praporčík Leo Roos z operačního velitelství NATO v nizozemském Brunnssumu.

Následně se cvičící jednotky přesunuly do určených prostorů a krátce po polední přešlo certifikační cvičení do své skutečné podoby podle připraveného námětu. Do půlnoci prvního dne cvičení proběhlo více, jak deset incidentů mezi které patřila i úloha uprchlíků, kteří jsou součástí každého ozbrojeného konfliktu. Proběhl průzkum bezpilotními prostředky ze strany útočníka a jeho následná dělostřelecká palba na velitelská stanoviště obránce.
Do cvičení se zapojil i vrtulník, který v připraveném incidentu realizoval vzdušný výsadek hloubkového průzkumu ze strany „červených“ na území „modrého“. Samotné překročení pomyslné státní hranice lze očekávat následující den, kdy dojde ke střetu útočících jednotek „červených“ s Mnohonárodním praporem, který bude vést obranné operace a boj na zdrženou.  

„Na jakékoliv hodnocení je příliš brzy, protože jsme na samém počátku cvičení“, konstatoval velitel 3. ÚU ARČ MN BG SVK plukovník gšt. Miroslav Vybíhal k situaci. „To vše ukáží následující hodiny a dny, které celou rozehru ještě více rozvinou a prověří kvalitu každého z nás“.

Mimo velení Mnohonárodního praporu je přidělen Armádě České republiky nelehký úkol provést certifikaci této jednotky dle metodiky CREVAL. Tým složený z expertů jednotlivých participujících států provádí nepřetržitě hodnocení jednotlivých incidentů. Výsledkem hodnocení bude závěrečná hodnotící zpráva s doporučením certifikace MN BG SVK.

 

Fotogalerie