Admirál Bauer navštívil Mnohonárodní bojové úkolové uskupení v Lešti

img_0085.jpg
  • 3.7.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Na pozvání náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky, generála Daniela Zmeka, přijel na dvoudenní návštěvu Slovenska předseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer.

Ve středu 21. června se zúčastnil zasedání náčelníků generálních štábů států V4 v Bratislavě a následující den se setkal s ministrem obrany Slovenské republiky. Poté směřoval do Výcvikového centra Lešť navštívit Mnohonárodní bojové úkolové uskupení. Po příletu se setkal s velitelem, plukovníkem gšt. Miroslavem Vybíhalem, který mu představil úkol a stav úkolového uskupení za přítomnosti velitelů národních koaličních jednotek, které jsou
v jeho podřízenosti. Prezentace byla ukončena zápisem do kroniky a přesun k nastoupeným jednotkám.

Po přehlídce nastoupeného Mnohonárodního bojového praporu admirál Bauer promluvil k přítomným vojákům. Ve svém krátkém vystoupení zdůraznil význam této mnohonárodní jednotky jako opory východního křídla Severoatlantické aliance s ohledem na válečné operace Ruské federace na území Ukrajiny.

Nedílnou součástí návštěvy byla statická prohlídka zbraní a techniky, během které dostal admirál Bauer odborný výklad a současně mu bylo mu odpovězeno na jeho otázky, které z prezentace vyplynuly. Svoji prezentaci měly všechny zahraniční jednotky zastoupené v úkolovém uskupení.

Po ukončení návštěvy směřovala jeho další cesta do Kuchyni k jednotce protivzdušné obrany, která je tvořena dalšími koaličními vojáky NATO, tentokrát z Itálie.

autor: kpt. Martin Vaňourek

Fotogalerie