Home page > Aktuality > Stálá expozice se v Hranicích otevřela na Den vítězství, mapuje historii armády

Stálá expozice se v Hranicích otevřela na Den vítězství, mapuje historii armády

Uběhlo osmasedmdesát let od ukončení druhé světové války a u této příležitosti byla obyvatelům z Hranic otevřena stálá expozice v kasárnách gen. Zahálky.

Výstava se věnuje historii vojenských útvarů v Hranicích a otevírá se pouze u příležitosti významných svátků naší republiky. Expozice je rozdělena chronologicky a mapuje období Rakousko-Uherska, ale také první republiku, válečnou dobu a epochu po komunistickém puči v únoru 1948.

Výstava představuje události, doprovázející vznik Armády České republiky, ale také 7. mechanizovanou brigádu „Dukelskou“ a její nasazení v zahraničních operacích. Hlavní část se věnuje zdejší Vojenské akademii, protože ta vychovala řadu mladých důstojníků pro Československou armádu. Byla to jediná vojenská škola na území Československa.

Prošla jí řada osobností - například Otakar Jaroš, Václav Morávek nebo Vladimír Talášek. Je zde i expozice, která se věnuje akademikům, kteří byli perzekvováni za komunismu.

Mezi nejzajímavější exponáty patří původní požární sud, objevený na půdě kasáren, či několikatunová houfnice, jejíž umístění do prostor expozice bylo možné pouze díky rozebrání a následnému zpětnému složení na místě. Unikátní je i vojenská uniforma majora generálního štábu Vladimíra Taláška, která je k vidění pouze v naší expozici v Hranicích.

 

Fotogalerie

Nahoru