- 27.10.2024
Vrchol letošního výcviku prožívali vojáci hranického 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“. Ihned po ukončení jejich nasazení na pomoc v povodní zasažených oblastech vyrazili na čtrnáctidenní vyvedení ve dnech 14. – 25. října 2024 do výcvikového prostoru na Libavé.
„V letech 2019 – 2021 jsme tvořili úkolové uskupení, včleněné do aliančních sil rychlé reakce NRF. Pro dosažení certifikace k tomuto úkolu jsme museli vyvinout velké úsilí a nyní je naším hlavním cílem je zúročit a udržet dosažené schopnosti,“ objasňuje záměr operace Moravian Lance 2024 zástupce velitele praporu a řídící cvičení major David Kremlička. „Navazujeme při něm na výcvik, který značná část našich příslušníků absolvovala v rámci Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku, odkud jsme se vrátili v polovině letošního roku.“
V rámci činnosti praporního úkolového uskupení jednotky i štáb praporu absolvují všechny druhy vojenské přípravy a procvičí součinnost s prvky, přidělovanými úkolovému uskupení. „Naše úsilí je doplněno tanky a podporuje ho dělostřelectvo, letectvo s bitevníky L-159, malé i velké bezpilotní průzkumné prostředky, prvky elektronického boje i ženijní vojsko a v neposlední řadě také prvky logistiky. Součástí výcviku je také překonávání vodní překážky plavbou, které probíhá pod taktickým námětem,“ přibližuje obsah cvičení major Kremlička.
Hraničtí vojáci s sebou samozřejmě vyvezli i nejmodernější techniku, aby mohli procvičit její využití – spojovací obrněné vozidlo Titus 6x6, které zásadně zvyšuje schopnosti spojení a k dispozici mají i kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní (KOVŠ). „V celé plánovací a řídící činnosti se štáb praporu i cvičící jednotky soustředí na implementaci nejnovějších poznatků z konfliktu na Ukrajině i z našeho působení společně s koaličními jednotkami na východním křídle NATO,“ dodává náčelník štábu major David Trnečka.
V souvislosti se zařazením praporu do sil rychlé reakce NATO začala již v roce 2019 jeho spolupráce s 811. praporem rumunské armády. Hraničtí vojáci již několikrát vyrazili do rumunských hor, nyní se jedna rumunská rota začlenila do sestavy praporu i se svými obrněnými transportéry, aby se zapojila do plnohodnotného společného taktického i střeleckého výcviku. „Možnost společného výcviku s českými vojáky je pro nás velkou zkušeností a příležitostí k dalšímu rozvoji schopností. V mezinárodním prostředí procvičujeme koordinaci činností jak mezi jednotlivými rotami, tak s prvky bojové podpory,“ pochvaluje si velitel rumunské roty nadporučík Vasi Becci. Rumunští vojáci v přestávce výcviku ještě stihli uctít památku svých předchůdců, padlých v 1. světové válce a pochovaných na olomouckém hřbitově. Právě kvůli přítomnosti rumunských vojáků je veškerá dokumentace i řídící činnost vedena v anglickém jazyce, což zase pomáhá rozvoji schopností praporu.
Druhá polovina cvičení byla potom věnována rotním taktickým cvičením s bojovou střelbou, kterého se samozřejmě účastnila i rumunská rota. Vojáky praporu na týden také posílíla část příslušníků aktivní zálohy praporu, především řidiči a mechanici, ostatní záložáci absolvovali vlastní cvičení, jehož největší výzvou v podzimním počasí je vojenské plavání na vodní nádrži Čermná. Součástí nabitého programu výcviku bylo také experimentální cvičení nových postupů při odsunu zraněných vojáků z bojiště.
„Cvičení potvrzuje, že aktuální stav vycvičenosti praporu je na velmi vysoké úrovni a snese nejpřísnější nároky, což ostatně potvrdil při své návštěvě také zástupce velitele 7. mechanizované brigády plukovník Miroslav Vybíhal“ shrnuje major Kremlička.