SNIPER FEST 2023 – Prestižní soutěž odstřelovačů v Litevské Rukle

1000004556.jpg
  • 8.6.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Litevská Rukla se v období od 22. – 25. května 2023 stala epicentrem pro mezinárodní soutěž odstřelovačů, Sniper Fest 2023. Tento rok se soutěže zúčastnilo rekordních 156 účastníků z jedeseti zemí. Soutěžící přijeli z různých koutů světa – Kanady, České republiky, Slovenské republiky, Litevské republiky, Polska, Slovinska, Chorvatska, Španělska, Ukrajiny a Estonska.„Sniper Fest 2023, mezinárodní odstřelovačská soutěž konaná v Litvě, nám odstřelovačům představila několik jedinečných výzev. Tyto závody jsou postaveny na přesné dynamické střelbě s časovým omezením, což nám závodníkům klade do cesty mnoho překážek, které musíme překonat, aby dosáhli úspěchu“ řekl jeden z odstřelovačů 7. mb.

Celkově dokončilo soutěž 146 účastníků, což dokazuje jak náročná a výzvou nabité byly disciplíny. Sniper Fest 2023 nabídl různé divize pro soutěžení: Open, NATO BA a SA. Tyto divize umožňovaly různé stupně technického ovládání a strategických dovedností, což zajišťovalo, že soutěž byla atraktivní a výzvou pro všechny účastníky. V divizi NATO dominovala Itálie, která získala první místo. Litevská republika skončila na druhém místě, což byl významný úspěch, uvážíme-li, že soutěž probíhala na jejich území.

 Jednotlivci v divizi NATO BA, kde soutěžilo celkem 56 střelců, předvedli obzvlášť dojímavý výkon. Třetí místo v této divizi získal odstřelovač ze 7. mechanizované brigády. Sniper Fest je významnou událostí v kalendáři odstřelovačů. Každý rok přitahuje více a více účastníků z celého světa. Tato mezinárodní sestává popularitu a uznání této soutěže. Soutěž poskytuje unikátní prostředí, kde odstřelovači mohou testovat a zdokonalovat své dovednosti, přičemž je vystavuje řadě náročných scénářů. Kromě toho také podporuje přátelskou rivalitu a spolupráci mezi různými zeměmi, čímž posiluje mezinárodní vztahy v rámci odstřelovací komunity. S nabitým programem plným náročných úloh a prvků, Sniper Fest 2023 nejenže testoval dovednosti účastníků, ale také poskytl unikání prostředí pro sdílení zkušeností a taktik mezi elitními odstřelovači z celého světa. Tato čtyřdenní soutěž se skládala z řady disciplín navržených tak, aby vyzkoušely účastníky v různých aspektech odstřelování, včetně přesné střelby na dlouhé vzdálenosti, navigace v terénu a taktického plánování. Účastníci také prokázali své dovednosti v rychlostních disciplínách, kde byla důležitá nejen přesnost, ale také schopnost rychle reagovat a přizpůsobovat se měnícím se podmínkám. Zajímavým aspektem Sniper Festu je, že účastníci nejsou hodnoceni pouze na základě počtu zásahů. Hodnocení zohledňuje také kvalitu zásahu, taktiku, rychlost a schopnost týmu pracovat efektivně společně. To znamená, že vítězství vyžaduje nejen skvělou střelbu, ale také taktické myšlení a týmovou práci. Sniper Fest 2023 také poskytl účastníkům příležitost seznámit se s nejnovějšími technologiemi a inovacemi v oblasti odstřelování.
 

„Nicméně, navzdory těmto výzvám, účastníci soutěže Sniper Fest 2023 předvedli vynikající dovednosti a odhodlání. Tato soutěž nejenže poskytla odstřelovačům možnost prokázat své schopnosti v různých a náročných disciplínách, ale také přispěla k rozvoji a zlepšení technik a taktik v tomto klíčovém vojenském oboru. Navzdory malým kontroverzím zůstává Sniper Fest 2023 jedním z mnoha měřítek odstřelovačských dovedností na mezinárodní úrovni a přináší cenné zkušenosti pro všechny účastníky“ na závěr z hodnocení dodal odstřelovač 7. mb.

Mnoho výrobců zbraní a vojenských technologií využilo příležitosti k prezentaci svých nejnovějších produktů, které mohou pomoci odstřelovačům zvýšit svou efektivitu na bojišti. Nakonec, i když je Sniper Fest soutěží, je to také příležitost pro odstřelovače z celého světa setkat se, vyměnit si zkušenosti a učit se jeden od druhého. Tato komunita sdílí hluboký respekt k dovednostem a odborným znalostem, které jsou potřebné pro úspěch v tomto náročném oboru. Přes veškerou konkurenci a soutěživost, účastnící Sniper Festu  zůstávají spojeni společným cílem: stát se lepšími odstřelovači a sloužit svým zemím co nejlépe.

 

Fotogalerie