Home page > Aktuality > Říkáme si též „Moravská brigáda“

Říkáme si též „Moravská brigáda“

Již čtyřiadvacet let se 7. mechanizovaná brigáda pyšní čestným název „Dukelská“, který jí byl propůjčen prezidentem republiky Václavem Havlem v roce 1999. Mimo tohoto čestného názvu má brigáda i jeden neoficiální, který se stal poměrně oblíbeným a velmi často se používá, a to Moravská brigáda. Málo kdo ale tuší, jak vznikl a kdo je jeho autorem.

Za poznáním se musíme vrátit do roku 2009, kdy do budovy bývalé Vojenské akademie v Hranicích dorazil její bývalý vojenský akademik, válečný veterán, politický vězeň a především charizmatický armádní generál Ing. Tomáš Sedláček. „Návštěva těchto míst ve mně vždy vyvolává nostalgii a vhání mi slzy do očí“, přiznal se při své poslední návštěvě ve svém životě v Hranicích generál Sedláček. V den jeho návštěvy jej přivítal tehdejší velitel brigády, nynější první zástupce NGŠ, generálmajor Ing. Ivo Střecha, který v rámci prezentace brigády pronesl větu, která o několik let později vstoupila do historie. „Pane generále, s ohledem na rozmístění podřízených útvarů, které jsou výhradně na Moravě, jsme takové Moravské vojsko, dovolím si říci, jsme Moravská brigáda“, uvedl tehdejší plukovník gšt. Ing. Ivo Střecha.

Tato citace by zřejmě upadla do zapomnění, kdyby o dva roky později nový velitel brigády, nynější velitel Velitelství pro operace generálporučík Ing. Josef Kopecký, MSc nepřišel s myšlenkou k 20. výročí vzniku brigády zpracovat knihu mapující její historii. Vznikající projekt dostal od autorů pracovní název, který vycházel z citace generála Střechy, Moravská brigáda. Když byla v roce 2014 kniha dokončena a vydána, pracovní název byl autory povýšen do oficiálního názvu, Moravská brigáda, 7. mechanizovaná brigáda.  Posléze v roce 2016 v duchu této myšlenky pak i vznikl Spolek přátel Moravské brigády, který sdružuje příznivce Moravské brigády.

Text: kpt. Martin Vaňourek, BA, MBA

 

Fotogalerie

Nahoru