- 24.8.2024
Téměř pět stovek českých vojáků, kteří se nedávno vrátili ze zahraniční operace na Slovensku, dne 23. srpna nastoupilo na Vítkově. Příslušníci čtvrtého úkolového uskupení Armády ČR Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku (4. ÚU AČR MN BG SVK) převzali Medaile za službu v zahraničí I. až III. stupně a vybraným vojákům byl udělen Záslužný kříž ministryně obrany, čestné odznaky AČR Za zásluhy, věcné dary nebo pamětní mince.
„Význam této alianční mise neklesá. Naopak. Agresivní chování Ruska se nezměnilo, musíme být proto připraveni bránit Evropu a její hodnoty. Naše účast v mnohonárodních uskupeních jednoznačně ukazuje, že jsme jednotní, dobře vyzbrojení a perfektně secvičení,“ připomněl důležitost nasazení českých vojáků náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, který vojáky přivítal doma a poděkoval jim za skvělou reprezentaci České republiky.
Své nasazení nastoupená jednotka ukončila v polovině letošního roku. Jádro tohoto uskupení tvořili především vojáci ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě, dále příslušníci mechanizované roty 73. tankového praporu z Přáslavic a 13. dělostřeleckého pluku z Jinců. Součástí jednotky byli i specialisté napříč resortem MO a celkem 22 vojáků aktivní zálohy.
Češi na Slovensko poprvé vyvezli spojovací obrněné vozidlo Titus 6x6, které zásadně zvýšilo schopnosti spojení s komunikačními prostředky ostatních národů. Bojovou silou jednotky byla bojová vozidla pěchoty BVP-2, lehká obrněná vozidla Iveco, kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní (KOVVŠ) Pandur 8x8 nebo minomety převážené na vozidlech Tatra.
Mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku (MN BG SVK) vzniklo v dubnu 2022 jako reakce na nevyprovokovanou agresi Ruska vůči Ukrajině ve snaze posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. Česká republika byla stanovena vedoucím národem celého mnohonárodního uskupení a po více než dvou letech působení v této roli předali čeští vojáci velení mise Ozbrojeným silám Španělského království. „Vaše jednotka naplnila motto 7. mechanizované brigády: činy jsou mocnější než slova, a to do posledního písmene. Předali jste španělským kolegům skvěle fungující celek, který zapadá do koaličního konceptu odstrašení a obrany na východním křídle NATO,“ ocenil práci českých vojáků velitel Velitelství pro operace generálmajor Václav Vlček.
Struktura uskupení se nyní rozšiřuje na úroveň brigády (MN BDE TF SVK – Multinational Brigade Task Force Slovakia). Za dobu působení v roli vedoucího národa se na Slovensku vystřídalo více než 2000 českých vojáků a z toho bylo celkem 90 příslušníků aktivní zálohy (AZ). Ve spojitosti s historicky největším nasazením příslušníků AZ v zahraničních operacích Armády ČR vyzdvihl náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec smysl budování aktivní zálohy, i to, že jsou záložáci schopni plnit stejné úkoly jako vojáci z povolání.
Armáda ČR pokračuje na Slovensku i nadále a v brigádním uskupení má druhé nejpočetnější zastoupení. Na území Slovenska tak vysílá necelé dvě stovky vojáků. Jedná se o posílenou mechanizovanou rotu, jednotku logistické podpory a české zastoupení v mezinárodním štábu velení mise. V případě potřeby je v ČR v hotovosti připraven mechanizovaný prapor, určený k posílení nově rozšířené struktury brigádního mnohonárodního bojového uskupení (MN BDE TF SVK).
Autor: majorka Tereza Kabourková