Home page > Aktuality > LEOPARD DORAZIL DO PŘÁSLAVICKÝCH KASÁREN

LEOPARD DORAZIL DO PŘÁSLAVICKÝCH KASÁREN

Dar Spolkové republiky Německo České republice byl naplněn a ve středu 21. prosince 2022 se uskutečnil slavnostní ceremoniál předání tanku Leopard 2A4. Za účasti ministryně obrany Jany Černochové, státního tajemníka ozbrojených sil Německa Benedikta Zimmera, náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky a dalších významných hostů, převzala česká osádka symbolický klíč od tanků Leopard 2A4. Německo darovalo Česku 14 starších tanků Leopard 2A4 a vyprošťovací tank Bpz3 Büffel. Darované tanky budou pocházet ze skladových zásob Rheinmetallu a nahradí tanky T-72.

Tank zůstal skryt před hosty až do okamžiku, kdy ministryně obrany převzala hlášení od velitele tankového praporu a pozdravila nastoupené vojáky. Po té nastal ten správný čas pro odhalení a mohutný stroj se vydal do středu nástupiště v přáslavických kasárnách do prostoru ceremoniálu. V té chvíli jej ještě řídila německá osádka. Vycvičená osádka českých tankistů předvedla slavnostní průjezd po převzetí symbolického klíče.

Slavnostního předání se zúčastnili také státní tajemník Zimmera a představitelé německé a rakouské armády. Hostům, senátorům a poslancům Parlamentu České republiky byli po celou dobu ceremoniálu k dispozici příslušníci tankového praporu a zástupci dodavatelské společnosti v době statické ukázce interiéru a vnitřního vybavení tanku Leopard.

„Tanky jsme získali za podporu Ukrajiny. Ta je naprosto správná a potřebná, jsem na to hrdý. Tyto tanky mají mimo jiné i naši blízcí sousedé, třeba Polsko a Maďarsko a jejich zavedení do výzbroje nám usnadní kompatibilitu v rámci NATO,“ upřesnil během svého vystoupení generál Řehka.

V německých obrněncích Leopard 2A4 používaných bundeswehrem bylo potřeba vyměnit například některé elektronické systémy či programové vybavení. Úprava prvních tanků probíhala tak, aby vyhovovala potřebám české armády a byla zajištěna kompatibilita zejména komunikačních a informačních systémů.

Tanky Leopard 2 disponují dělem ráže 120 mm, tank je schopen vyvinout rychlost až 72 kilometrů v hodině, pohání ho dvanáctiválcový vodou chlazený diesel s výkonem 1500 koní. Tanky se čtyřčlennou osádkou mají dojezd asi 450 kilometrů. Řadu vybavení tanků, hlavně děla, vyrábí německý zbrojařský koncern Rheinmetall.

Dosud bylo vyrobeno asi 3600 tanků Leopard 2 všech verzí. Ve výzbroji je má kromě Německa dalších 13 zemí Evropy (například Rakousko, Maďarsko, Finsko, Dánsko, Norsko nebo Polsko) a dále také Kanada, Chile, Indonésie, Katar nebo Singapur.

Osm řidičů tanků a techniků AČR absolvovalo úvodní přeškolovací kurz na německé tanky Leopard. Kurz probíhal do 17. října do 11. listopadu 2022 ve středisku německé armády v Munsteru poblíž Hamburku a naši tankisté ze 73. tankového praporu si tak při něm vyzkoušeli jízdu po veřejné komunikaci, což s tanky Leopard lze, protože jsou vybavené gumovými pásy, dále jízdu v terénu, po železničních přejezdech a vyzkoušeli i jízdu po kruhovém objezdu. Kurz byl sestaven z teoretické i praktické části výuky a probíhal v německém jazyce s pomocí překladatelů. „Na značce STOP bylo potřeba dát pozor, aby hlaveň nepřesahovala do křižovatky“ říkal jeden z řidičů tanku.

„Tank T-72M4CZ je si v mnohém podobný s Leopardem 2A4. Mají například čtyři rychlosti dopředu a automatickou převodovku. Největší výhodou německého Leopardu je systém protiběžných pásů, které tank otočí na místě a má podstatně jednodušší přístrojovou desku,“ dodal jeden tankista.

Fotogalerie

Nahoru