Komplexní polní výcvik 3. ÚU AČR BG SVK

dsc_6769.jpg
  • 10.3.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

V týdnu od 6. do 10. března provedl 74. mechanizovaný prapor komplexní polní výcvik ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Tento výcvik byl jednou z příležitostí 3. ÚU AČR MN BG SVK pro stmelení štábu s přivelenými prvky z jiných součástí AČR a zároveň kontrolou sladěnosti manévrových mechanizovaných čet na BVP 2 a minometné baterie.

Výcvik byl zároveň využit k proškolení 74. mechanizovaného praporu v rámci přezbrojení AČR na nové zbraně, útočnou pušku CZ BREN 2 a pistoli CZ P-10 C. Probíhala jak nauka o zbrani, tak i manipulace. Výcvik minometné baterie byl zaměřen na ostré denní a noční střelby na minometech ráže 120 mm ve spolupráci s přidělenými prvky, jako jsou dělostřelecký průzkum a bezpilotní prostředky, které sledovaly dopadovou plochu a hlásily dopady min. Do výcviku minometné baterie, byly zařazeny poznatky z války na Ukrajině.
Do celého výcviku praporu byli zařazeni příslušníci aktivních záloh, kteří byli zařazeni jak ke štábu, tak i k mechanizovaným rotám. Nedílnou součástí každého vyvedení je výstavba hlavního místa velení, které má na starosti velitelská rota. Tím je zabezpečeno velení a řízení praporu. V neposlední řadě je potřeba vyzvednout práci zabezpečovacích a logistických jednotek, které se starali o stravu cvičících, ubytování, opravy vozidel a doplňování PHM. Slovy velitele praporu: „Je tento výcvik nesporně přínosný v rámci přípravy do zahraniční operace na území Slovenska“.

Fotogalerie