Home page > Aktuality > Historické výročí plukovníka pěchoty Bohuslava Malečka

Historické výročí plukovníka pěchoty Bohuslava Malečka

Počátkem letošního roku uplynulo 130 let od narození plk. pěch. Bohuslava Malečka, jehož jméno se stalo čestným názvem 74. mechanizovaného praporuv Bučovicích.

Jeho vojenská kariéra započala po vypuknutí první světové války v Rakousko-Uherské armádě a poté, co vstoupil do československých legií v Rusku, kde se stal jedním z pobočníků ruského legionáře, generála Radola Gajdy. V československé armádě prošel celou řadou velitelských funkcí, jako například velitel hraničářského praporu 6 „Sibiřských úderníků“ v Domažlicích.

Do zcela nových bučovických kasáren dorazil v listopadu 1938 se svým cyklistickým praporem 2, který před tím, v rámci všeobecné mobilizace vyhlášené 23. září 1938, působil v sestavě 2. rychlé divize, která měla v případě napadení republiky Německem v operaci Grün, čelit útokům 14. armády Wehrmachtu  z Rakouska.

Po zániku republiky v březnu 1939 se zapojil do vojenské podzemní organizace „Obrana národa“, kde jeho činnost neunikla německému gestapu, kterého na základě podnětu bývalého příslušníka cyklistického praporu 2 zatkloa uvěznilo. V důsledku týrání a věznění zemřel 1. ledna 1941 ve věznici v Breslau v Německu.

Text: kpt. Martin Vaňourek, BA, MBA

Fotografie: VÚA-VHA Praha, kpt. Martin Vaňourek, BA, MBA

Fotogalerie

Nahoru