Dobrovolné vojenské cvičení pro studenty středních škol: Připravenost a motivace

DVC
  • 23.7.2024
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Armáda České republiky zahájila nový pilotní projekt zaměřený na studenty středních škol – DVC (Dobrovolný vojenský cvičební) program. Tento projekt nabízí mladým lidem jedinečnou příležitost zapojit se do intenzivního vojenského výcviku a získat cenné zkušenosti, které mohou využít jak v civilním, tak v profesionálním vojenském životě.

Do Hranic na Moravě a Žatce nastoupilo 127 středoškoláků. „Letní brigádu s armádou“ absolvují plnoletí studenti středních škol, gymnázií nebo odborných učelišť v následujících čtyřech týdnech ve Vojenských výcvikových prostorech Libavá a Hradiště.

Včera se dobrovolníci od 8. hodiny ranní hlásili na útvarech. Na nástupišti 41. mechanizovaného praporu v Žatci jich nastoupilo celkem 86 a přivítal je plukovník Martin Hajduch, zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení. V Hranicích nastoupilo 41 dobrobrovolníků a přivítal je zástupce velitele 7. mechanizované brigády plukovník Miroslav Vybíhal. Přibližně 20 % účastníků tvoří dívky, což odráží rostoucí zájem žen o vojenskou kariéru. Nejstarší studenti zapojení do programu se narodili v roce 2001. Poté absolvovali běžné administrativní kolečko a zdravotní prohlídku, nafasovali si část vojenského vybavení. Po poledni se přesouvali do výcvikových prostorů, kde proběhlo ubytování na pokojích. Následně došlo k dovystrojení dalším vojenským materiálem a zahájení výcviku.

Intenzivní výcvik a výhody

Během čtyř týdnů intenzivního výcviku si studenti osvojí základní vojenské dovednosti a naučí se pracovat v týmu pod vedením zkušených instruktorů. Po úspěšném absolvování programu se účastníci stanou vojáky v záloze. Tato certifikace jim poskytuje významnou výhodu – pokud se rozhodnou pro profesionální vojenskou službu nebo aktivní zálohu, nebudou muset absolvovat kurz základní přípravy.

Logistika a výcvik

Program cvičení bude mít veškeré náležitosti výcviku ve Vyškově. Dobrovolníci absolvují střelby z ručních zbraní nebo hod granátem, pořadovou, taktickou, topografickou a ženijní přípravu, kurz první pomoci a tělesnou přípravu v podobě tradičních ranních rozcviček, ale i polních přesunů na větší vzdálenost. Výcvik bude zakončený dvoudenním přežitím v prostoru. Organizátoři do programu doplnili i návštěvu útvarů, kde se účastníci cvičení seznámení s historií a tradicí jednotek, které jim zabezpečující výcvik. Instruktoři jsou zkušení vojáci, kteří mají za sebou několik zahraničních operací a vedou výcvik vojáků u svých domovských brigád a podřízených praporů. Doplněni jsou instruktory z Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov.

„Pilotní projekt má oslovit nejmladší generaci a představit jim armádu zatím netradičním způsobem. S armádou se může veřejnost setkat celoročně na různých prezentačních akcích, náhodně pak při jejích přesunech mezi základnami a výcvikovým prostorem anebo na sociálních sítích. Zkušenost s armádou mladé generace na vlastní kůži tak zatím chyběla,“ komentuje projekt brigádní generál Pavel Lipka, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR. Je třeba přicházet s novými projekty, které nám pomohou mladé generaci přiblížit vojenský život. Zkušenosti z letošního nultého ročníku kurzu poslouží armádě k přípravě dalšího cvičení na příští rok. To by mělo pokrýt zatím vysoký zájem a být organizováno u více jednotek AČR.

Občan, který dosud měl zájem si vyzkoušet výcvik formou dobrovolného vojenského cvičení, jej musel absolvovat stejně jako budoucí vojáci z povolání nebo aktivní zálohy ve výcvikovém prostoru Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškově ve stanovených termínech. V loňském roce se na dobrovolné vojenské cvičení přihlásilo přes tři sta zájemců. Letos v prvním pololetí se zatím přihlásilo přes čtyři sta. Armáda věří, že prázdninové termíny v regionech osloví další mladé, kteří jsou školou povinní, a proto jim dosud dobrovolné vojenské cvičení nebylo možné si vyzkoušet.