Dobrovolné vojenské cvičení nově i pro středoškoláky

Vojenský středoškolák
  • 14.6.2024
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Armáda připravila nový projekt, který má přilákat víc mladých. Unikátní dobrovolné vojenské cvičení je cílené na plnoleté studenty středních škol, kteří se ho dosud mohli účastnit jen s ukončeným středoškolským vzděláním. „Snažíme se s mladými komunikovat jinak a jít jejich požadavkům naproti,“ zdůvodňuje novinku náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

„Dobrovolné cvičení není žádnou novinkou, u prázdninových termínů jsme vždy dávali přednost studentům a učitelům. Dosud jsme čekali, kdo se nám přihlásí, nyní ale přebíráme iniciativu a sami s touto nabídkou mladou generaci oslovujeme,“ říká plukovnice Iva Bednářová, náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky AČR.

Na nultém ročníku si chce armáda ověřit zájem studentů na začátku, v průběhu i po skončení dobrovolného vojenského cvičení. S nápadem oslovila studenty středních škol, které dlouhodobě spolupracují se 4. brigádou rychlého nasazení a 7. mechanizovanou brigádou. „A podle informací, které máme, někteří mají v plánu po dokončení střední školy vstoupit do aktivní zálohy nebo profesionální armády,“ říká podplukovník Martin Hajduch, zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení s tím, že zájemci už jsou v tuto chvíli registrování ve virtuálním náborovém středisku a pokračuje proces k jejich povolání.

Oproti standardnímu dobrovolnému vojenskému cvičení, které se koná vždy u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově, se toto uskuteční od 22. července do 14. srpna ve výcvikových prostorech Libavá a Hradiště, pod vedením zkušených instruktorů z obou brigád.

Všichni účastníci budou v době konání cvičení plnoletí a čeká je standardní procedura: obdrží povolávací rozkaz, podepíšou přísahu a stanou se vojáky v záloze povolanými k výkonu vojenské činné služby, tedy k výkonu dobrovolného vojenského cvičení. Po skončení cvičení se stávají vojáky v záloze mimo činnou službu. Všechny také čeká lékařské vyšetření, které je součástí náborového procesu.

„Zájem je nyní opravdu veliký. U obou brigád je to dohromady 130 studentů. Samozřejmě počítáme, že v závěru se dostaneme na daleko nižší číslo, ale přesto je organizace tohoto projektu pro nás nesmírně významná – zjistíme a vyzkoušíme si, jakým způsobem můžeme efektivně oslovit mladou generaci a najít způsoby, jak to organizačně zabezpečit jinak. Bez toho, že by se snižovaly požadavky a nároky, které musí každý nováček zvládnout,“ zdůraznil náčelník Generálního štábu AČR.

Dvě vojenská cvičení po zhruba třiceti účastnících budou probíhat celkem čtyři týdny. Každý účastník bude standardně armádou vybaven a dostane také seznam věcí, které si má přivést s sebou. V ubytovacích zařízeních budou mít účastníci k dispozici WiFi připojení, mohou se tak spojit s rodinou. Kurz bude zakončen slavnostním vyřazením.

Zajímavá odměna

Pro studenty může být dobrovolné vojenské cvičení zajímavé i po finanční stránce: nárok mají na služné i odměnu. Služné náleží každému za počet dní vykonané vojenské činné služby a kalendářní den následující po dni po jejím ukončení. Odměna pak náleží tomu, kdo úspěšně dokončí základní vojenskou přípravu. Celkem tak absolventi mohou dostat téměř 30 tisíc korun čistého.

Za 7. mechanizovanou brigádu přejeme všem středoškolákům v příštím týdnu 17. - 21. červen 2024 štěstí při zdravotních prohlídkách, které budou absolvovat před nástupem na dobrovolné vojenské cvičení.