- 30.11.2018
Od 19. do 30. listopadu 2018 se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá uskutečnil komplexní polní výcvik 73. tankového praporu s názvem COVEREX 2018.
Výcviku se mimo vojáky 73. tankového praporu zúčastnila také jednotka aktivních záloh 73. tankového praporu, studenti 2. ročníku univerzity obrany z Brna, studenti 4. ročníku vojenské střední školy z Moravské Třebové a minometná četa 71. mechanizovaného praporu.
Příslušníci mechanizované roty absolvovali výcvik řízení bojových vozidel a výcvik řidičů v noci s pomocí nočních pozorovacích přístrojů. Dále střelby z ručních zbraní za pohybu a nácvik na bojové střelby družstev s důrazem na určování priorit střelby. Provedli také taktický výcvik družstev v obraně a za útoku, plnili úkoly zabezpečení přesunu včetně průzkumu osy přesunu, pročesávání a prohledávání určených míst a přípravu léčky v obraně.
V rámci vyvedení zahájila 2. tanková rota další etapu svého výcviku. Nejdůležitějším úkolem prvního týdne pro ni byla příprava na bojové střelby čet, které proběhly v druhém týdnu výcviku. Dále jejjí příslunšíci absolvovali úplnou dekontaminaci osob a techniky s pomocí čety chemické ochrany ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. V rámci taktické přípravy prováděli výcvik na téma četa za útoku a v obraně. Součástí bylo také přeškolení nově příchozích řidičů a střelců tanku z T-72M4CZ na tanky T-72M1, které proběhlo v pátek při nácviku střelby s cvičnou municí z místa a za pohybu. Úkolem celého výcviku 2. tankové roty je dosažení sladěnosti čety.
Veškerá pozornost se většinou ubírá na bojové jednotky, ale ty by nemohli fungovat bez podpory roty logistiky a velitelské roty, které jim po celou dobu výcviku zajišťují klasické sociální podmínky. Příslušníci zásobovací čety a velitelského družstva roty logistiky zajišťovali teplo pro celý srubový tábor, kuchaři denně připravili tisíce porcí a uvařili hektolitry teplého čaje. Četa oprav roty logistiky byla k dispozici ve dne i v noci, v případě jakékoliv poruchy na technice. Spojovací četa velitelské roty zabezpečila radiové spojení s cvičícími jednotkami a všechny ostatní druhy spojení proto, aby mohl štáb praporu plnit úkoly stejně jako v posádce. Ženijní a velitelská četa mimo svého klasického výcviku vystavěla HMV (hlavní místo velení), které bylo využito také k výcviku studentů Univerzity obrany.
Prvního týdne výcviku se zúčastnili také studenti 2. ročníku fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany v Brně. Cílem této stáže bylo zdokonalení studentů v již nabytých znalostech a získaní nových zkušeností z reálného výcviku. Ke studentům byli přiděleni instruktoři z řad vojáků 73. tankového praporu. Celý týden byl veden pod taktickým námětem a vyvrcholil nočním přesunem s bojovými drily, kde zúročili nově nabyté zkušenosti. „ Pro studenty bylo zařazení do výcviku 73. tankového praporu velkým přínosem. Nejen, že si na vlastní kůži mohli vyzkoušet, jak to na takovém výcviku reálně probíhá, ale také mohli zúročit doposud nabyté teoretické znalosti a zkušenosti. Závěrečná operace prověřila, vše co se během týdne naučili. Byl jsem velmi potěšen, že si byli schopni celou akci naplánovat a připravit sami bez zásahu instruktorů. Odvedli obrovský kus práce a hodnotím to jako velký posun vpřed.“ zhodnotil stáž studentů náčelník skupiny bojové přípravy univerzity obrany kapitán Bedřich Hýža.
V rámci studijního programu 4. ročníku VSŠ je praxe u útvarů AČR, která má za cíl studentům přiblížit reálný život vojáka z povolání na nepřetržitém vojenském výcviku. K jednotlivým četám byli přiřazeni instruktoři, kteří mají za úkol nejen řídit výcvik po odborné stránce ale také jim předat zkušenosti, které v průběhu jejich kariéry nasbírali. Samotný výcvik byl zplánován se zaměřením na vševojskovou přípravu.
V první části vyvedení byl výcvik zaměřen spíše na získání a osvojení teoretických znalostí k dané problematice. Nabyté znalosti byly průběžně prověřovány praktickými zaměstnáními. Studenti si podobně jako studenti UO prošli ženijní, taktickou, střeleckou, zdravotní a chemickou přípravou. Vše bylo směřováno k úspěšnému zvládnutí komplexního polního výcviku, který je čekal v závěru dvanáctidenního vyvedení. V jeho rámci absolvovali přesun s plnou polní do prostoru, kde měli mít za úkol zaujmout rozmístění mimo boj a připravit se na přečkání noci. Po návratu do srubového tábora pro ně byla připravena bojová hra družstev v podobě 9 stanovišť: CIED, rozebírání a skládání útočné pušky CZ BREN na čas, ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN), bojové drily a úkoly z ženijní, spojovací, topografické a zdravotní přípravy.
Text: rtm. Lucie Gallová, 73. tpr