- 6.10.2021
Dnešek byl pro vojáky velitelství 7. mechanizované brigády neobvyklý, přesto tomu zpočátku dne nic nenasvědčovalo. Pouze hrstka zasvěcených věděla o plánovaném cvičení integrovaného záchranného systému - nácvik evakuace – cvičný požární poplach.
Co budou dělat hasiči a záchranáři, a jak se zachovají naši vojáci, když dojde k takto mimořádné události?
..a najednou je vše jinak
Ve 12:30 se ve třetím patře budovy ze dveří jedné z místností valí hustý bílý kouř. Reakce je blesková. Hlasité volání: „Hoří!“ všechny varuje. Nekoná se žádný překotný úprk, do zhruba dvou minut je celá budova opuštěná a všichni vojáci a občanští zaměstnanci stojí ve tvaru na shromaždišti. Následně kontrolujeme počty tak, ať je zřejmé už před příjezdem hasičů, zda v budově někdo nezůstal.
Vzápětí po vyhlášení požáru je zdálky slyšet houkání sirén. Přijíždí jednotka profesionálů z Hranic a Lipníka a také jednotka "dobráků" tedy hranických dobrovolných hasičů.
Sehraný tým
Čtyři vozidla včetně vysokozdvižné plošiny zaujímají svá místa. Jednotky sesedají a začínají se připravovat k zásahu. Celé skupině pak dominuje výrazná postava v oranžové vestě s nápisem VELITEL ZÁSAHU.
V tu chvíli si také uvědomíte podobnost práce hasičů a vojáků. Žádné zběsile pobíhání, ani hrdinná zteč vběhnutím do plamenů.
Velitel hasičské jednotky nadporučík Tomáš Novák popisuje situaci takto: „Každý má své místo a svůj úkol, pracuje s rozmyslem a postupuje podle předem nacvičených kroků.
Velitel zásahu získává prvotní informace, zatímco ostatní si připravuji rozvinutí hadic a zvedají vysokozdvižnou plošinu.“
Je třeba jít do ohně
Po chvíli je jasné, že v budově zůstali tři vojáci, pravděpodobně v hořící místnosti. Teď už hasiči neotálejí. Jen k vybavení, které je nutné při hašení, přidávají nosítka a s nasazenými maskami v plné výstroji stoupají do 3. patra budovy.
Hustý bílý kouř se již objevuje na chodbách, ale to nejhorší je teprve za zavřenými dveřmi, kde není vidět ani ruka, kterou si přiložíte před obličej. Naštěstí pohřešované osoby našly úkryt v sousední místnosti, kde ještě není situace tak kritická.
Teď je třeba použít nosítka a pomocné dýchací přístroje. Vojáci jsou popálení a také se nadýchali kouře. Hasiči je snášejí ven, kde před budovou čeká zdravotník praporního obvaziště, který jim okamžitě poskytuje nejnutnější zdravotní péči.
Hodnocení
V tuto chvíli hlavní incident končí. V reálné situaci by zraněné odvážely sanitky do nejbližší nemocnice. Probíhalo by dohašování.
Na závěr v krátkém vyhodnocení se zazní řada připomínek, které je dobré mít na paměti. nadporučík Tomáš Novák říká: „Ve velkých areálech, jako jsou vojenské posádky, je důležité hasiče k místu požáru navádět, aby nebloudili. Přesná informace, co a kde hoří, je pro nás také důležitá. Vždyť například turistický plynový vařič odložený v šatní skříni je pro hasiče smrtelně nebezpečný.“
Velitel 7. mechanizované brigády. Brigádní generál Ing. Petr Svoboda na závěr řekl: „Dnešek byl důležitý pro hasiče, kteří si vyzkoušeli zásah v reálném prostředí, a stejně důležité to bylo i pro nás, pro vojáky. Pravidelná školení bezpečnosti jsou důležitá a mají smysl, ale praktická zkouška je vždy lepší než teorie na papíře.“ „Hasiči jsou bojovníci jako my!“