347244876_214659928157337_3311479182354088641_n.jpg
  • 3.7.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

33. ročník Dne pozemního vojska se zapojilo nespočet kusů techniky a vojenských profesionálů a letos se nesla v duchu modernizace, kde 7. mechanizovaná brigáda představila bojový tank Leopard 2A4. Tak jako předešlá léta se této akce opět zúčastnili nejvyšší představitelé resortu obrany a Armády ČR v čele s ministryní obrany
a náčelníkem Generálního štábu AČR.

Jedná se o největší prezentační akce Pozemních sil AČR v prostoru Zadních Bahen u Strašic, kterou každoročně doplňují i historické ukázky. Modernizujeme a tím se letošní ročník vložil do ukázek a prohlédnutí nové techniky, kterou armáda získala. Samozřejmě s naším novým německým tankem Leopard 2A4 v popředí, dále vysoce mobilní komunikační rušič STARKOM, bezpilotní systém Puma 3AE.

Nešlo jen o moderní techniku. Letošní Bahna nabídla z naší těžké pásové techniky například tanky T-72 M4CZ nebo bojová vozidla pěchoty BVP-2. Předvedla se i kolová bojová vozidla PANDUR II, lehká obrněná vozidla IVECO, Land Rover Defender 130 KAJMAN a samohybná kanónová houfnice DANA. Nemohla chybět ukázka bezpilotního systému Puma 3AE, seskoky výsadkářů, slanění z vrtulníku a průlety vrtulníků a letadel vzdušných sil.

Zajímavostí pro Bahna 2023 bylo zpestření programu ze zahraničních armád Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Vojáci rakouského Bundesheeru představili Pandur EVO, naši slovenští kolegové samohybnou kanónovou houfnici Zuzana i modernizované bojové průzkumné vozidlo BPsV-I. Polsko pak prezentovalo kolový obrněný transportér ROSOMAK a samohybný 120 mm minomet RAK. Bundeswehr představil bojové vozidlo pěchoty PUMA.

„Na další novou techniku si budeme muset ještě chvíli počkat, ale už se nám začíná vyrábět. (…) Mohu vám s potěšením oznámit, že za tři roky se zde po Bahnech budou prohánět vojáci ve švédských CV90,“ sdělila Jana Černochová při svém zahajovacím proslovu.

„V následujících letech se můžete těšit, že zde uvidíte další a další novinky, ať už to budou nová děla, tanky, pásová bojová vozidla pěchoty, ale i nové vrtulníky, “ uvedl náčelník generální štábu Karel Řehka.

 

Fotogalerie