7. mechanizovaná brigáda otestovala své průzkumníky a zpravodajce

1.jpg
  • 24.5.2016
  • Radek Hampl

Celé dva květnové týdny testovalo zpravodajské oddělení velitelství 7. mechanizované brigády (7.mb) své průzkumníky a zpravodajské štáby praporů na cvičení Screener 2016. Cvičení s mezinárodní účastí se zúčastnilo sice jen přibližně 200 osob, ale mělo hned několik prvenství a specifik.

První týden, kdy cvičení probíhalo na VVP Libavá, znamenalo „zahřívací kolo“ pro zasazení průzkumných skupin v civilním prostoru v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Zasazení vojáků mimo vojenský výcvikový prostor je opravdovou výzvou, především pro plánování cvičení, protože legislativa vyžaduje enormní dávku povolení, smluv, dohovorů a dohod, jejichž naplnění bylo prací na plný úvazek pro několikačlenný tým,“ přibližuje plánovací práce příslušník zpravodajského oddělení kapitán Jan Komínek.

Další poměrně zásadní novinkou ve výcviku „sedmičkových“ průzkumníků byla koncepce přípravy cvičení.  V listopadu loňského roku byl pod záštitou velitelství 7. mb vytvořen plánovací tým Screener 2016, který čítal reprezentanta z každé průzkumné skupiny a zpravodajského štábu 7. mb. Ti v průběhu několika měsíců definovali stupeň a úroveň vycvičenosti jednotlivých účastníků cvičení, která sloužila jako výchozí informace pro plánování jak rozehry, tak náročnosti celého cvičení.

„Technologií  „custom-made exercise“ jsme se inspirovali od našich amerických partnerů, se kterými 7. mb dlouhodobě spolupracuje. Nejvíce však loni v srpnu, kdy 7.mb během cvičení Allied Spirit II v Německém Hohenfelsu velela několika zahraničním praporům a byla zapojena do několikaměsíčního plánovacího procesu, který nás inspiroval“ komentuje moderní metodu výcviku náčelník zpravodajského oddělení major Miroslav Vrtal. „Doslovný překlad pojmu říká „vyrobeno na míru zákazníkovi“ a přesně tak jsme cvičení také dělali“. Každá skupina, ať už zpravodajská nebo průzkumná, definovala své požadavky a rozehra jim byla doslova „ušita na míru“. Takto koncipované cvičení bylo sice náročné na zplánování a koordinaci, ale přínos ve formě procvičení všech skupin dle jejich úrovně a aktuálních dispozic byl neoddiskutovatelný. „V kostce řečeno, nováčci cvičili lehčí problematiku spojenou s utužováním základních návyků, zatímco zkušení průzkumníci měli úkoly rovny reálným výzvám, primárně charakterizované operováním v týlu nepřítele, získávání klíčových informací a jejich předávání analytikům“, dodává major Vrtal.

Skupiny sběru a analýz informací ze všech čtyř podřízených praporů 7.mb byly sloučeny do uskupení s názvem TF INTEL, které vyhodnocovalo informace zjištěné průzkumníky a následně je porovnávalo s dalšími zdroji, jako byly virtuální zpravodajství z otevřených zdrojů, stejně jako další virtuální zpravodajské senzory a zdroje simulované skupinou rozehry z velitelství 7.mb.

Při finálních vyhodnoceních bylo nutno konstatovat, že průzkumné týmy 7.mb jsou opravu odůvodněně založeny na  výběru nejlepších vojáků a tvoří jakousi elitní složku v řadách brigády. „Všichni účastnící k cvičení přistoupili velice zodpovědně, vynikající kolektivní duch, nadšení a osobní přístup byly inspiraci pro tvorbu další epizody s názvem Screener 2016“, hodnotí výsledky major Vrtal. Velké díky zpravodajců a průzkumníků patří také 1 . mechanizované rotě ze 72.mpr, která po celou dobu cvičení hrála nepřítele a účastnila se mnoha desítek nočních scénářů, stejně jako zkušeným prostějovským průzkumníkům ze 102. průzkumného praporu, kteří si celé cvičení prošli jako OCT (Observer Controller, Trainer) a vyhodnocovali činnost cvičících.

Fotogalerie