Úvodní stránka > Aktuality > Uctění válečných veteránů i bojovníků za svobodu a demokracii

Uctění válečných veteránů i bojovníků za svobodu a demokracii

V průběhu první poloviny listopadu si příslušníci 7. mechanizované brigády "Dukelské", prostřednictvím slavnostních nástupů a pietních shromáždění, připomněli Den válečných veteránů a Den boje za svobodu a demokracii.

V pátek 10. listopadu 2017 nastoupili v přáslavických kasárnách všechny útvary brigády, aby důstojným způsobem uctily Den válečných veteránů. Vůbec poprvé přijali pozvání mezi čestné hosty rodiny a blízcí všech čtyřech příslušníků 7. mechanizované brigády, kteří padli při plnění úkolů v zahraniční operaci. Jejich jména - Vlastislav Hendrich, Luděk Severa, Robert Vyroubal a Adrian Verner - jsou na brigádních nástupech pravidelně připomínána prostřednictvím tzv. namátkové kontroly přítomnosti. Rodiny padlých při této příležitosti převzaly z rukou plukovníka Pavla Lipky pamětní odznaky 7. mechanizované brigády "Dukelské".

  

Den válečných veteránů oslavilo velitelství brigády ještě jednou v sobotu 11. listopadu na městském hřbitově v Hranicích. Ve spolupráci s městem Hranice, Československou obcí legionářskou, Českým svazem bojovníků za svobodu a Klubem vojenských důchodců se příslušníci každým rokem setkávají u Mauzolea, kde položením kytic a věnců společně uctí toto významné datum.

 

Ve čtvrtek 16. listopadu pak štáb velitelství 7. mechanizované brigády oslavil další významný svátek,  Den boje za svobodu a demokracii. Učinil tak nástupem a položením kytic u pamětní desky generálů Alexandra Kordy a Heliodora Píky. Oba tito významní muži byli v minulosti spjati s vojenskou akademií v Hranicích a oba po skončení druhé světové války bojovali proti rostoucímu vlivu komunistů, sovětizaci československé armády i společnosti. 

Nahoru