Úvodní stránka > Aktuality > Připomenutí 72. výročí nástupu prvních poválečných československých akademiků

Připomenutí 72. výročí nástupu prvních poválečných československých akademiků

Ve čtvrtek 12. října 2017 přistál v kasárnách generála Zahálky vrtulník Mi-8 s členy delegace Svazu vojenských veteránů ČR a absolventy hranické vojenské akademie generálmajorem Ladislavem Kebískem a plukovníkem Jiřím Šimkem. Ti do Hranic zavítali při příležitosti 72. výročí nástupu prvních poválečných československých akademiků dne 10. října roku 1945.

   

Akademiky, členy Svazu vojenských veteránů a další čestné hosty přivítal velitel 7. mechanizované brigády "Dukelské" plukovník Pavel Lipka a podplukovník Petr Blecha, velitel 71. mechanizovaného praporu. Pozvání mezi čestné hosty přijal starosta města Hranice pan Jiří Kudláček a brigádní generál Josef Kopecký, velitel Velitelství výcviku - Vojenské akademie. Instituce se stala pokračovatelkou hranické tradice vojenského školství.

  

"Našich učitelů jsme si nesmírně vážili kvůli jejich zkušenostem z druhé světové války, ale také proto, jak k nám přistupovali. Chtěli nám předat to nejlepší. Generála Svobodu jsem zde v Hranicích jako učitele již nezažil, ale byl to právě on, kdo slavnostně vyřazoval můj ročník", zavzpomínal v úvodní diskuzi generálmajor Kebísek. Po krátkém přivítání se všichni účastníci setkání nejprve společně vyfotili a poté byly položeny věnce k pamětní desce generála Zahálky. Slavnostní akt se poté přesunul k Památníku akademiků, kde byla položením věnců a kytic uctěna památka všech absolventů i pedagogů Vojenské akademie, která v Hranicích působila v letech 1920 - 1939 a 1945 - 1950. Po ukončení pietního ceremoniálu si hosté prohlédli pamětní desku, věnovanou padlým přísušníkům 7. mechanizované brigády v průběhu novodobých zahraničních operací a navštívili kapli svaté Barbory.

  

 

Nahoru