Home page > Aktuality > Ministr obrany navštívil Přáslavice

Ministr obrany navštívil Přáslavice

Ministr obrany Lubomír Metnar v pátek navštívil 7. mechanizovanou brigádu „Dukelskou“ v Přáslavicích, kde diskutoval s vojáky 72. mechanizovaného praporu a 73. tankového praporu mimo jiné o modernizačních procesech a budoucích nákupech. 

  

V Přáslavicích šéfa resortu obrany přivítal velitel Pozemních sil AČR generálmajor Josef Kopecký a velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David. Při briefingu se ministr obrany seznámil s činností útvaru, včetně aktuálního nasazení v misích. Poté se všichni přesunuli do parku vojenské techniky, kde si Lubomír Metnar prohlédl technické vybavení útvaru, mimo jiné bojová vozidla pěchoty BVP-2, systém PRAM, tanky T-72 M1 a M4CZ, platformy na vozech Tatra T-815 a další.

 

„Sedmá mechanizovaná brigáda je jednou z nejdůležitějších jednotek naší armády. Nová bojová vozidla pěchoty, která nyní pořizujeme, budou určena zejména pro vojáky této brigády,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar v Přáslavicích. Ministerstvo obrany již oslovilo potenciální dodavatele více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) v sedmi modifikacích za více než 50 miliard korun. Před několika dny jim zaslalo výzvu, aby projevili předběžný zájem o účast v tendru. Na konci března se zástupci obrany s firmami sejdou a seznámí je s kompletními parametry veřejné zakázky, například kolik lidí mu být stroje schopné přepravit nebo jaký je požadavek na výzbroj. Na nabídky pak bude ministerstvo čekat do konce června. Podle ministra obrany by k podpisu smlouvy mělo dojít v září.

 

„Aliančním parterům ukazujeme odhodlání udržovat s nimi krok a být rovnocennými partnery nejen s ohledem na výcvik vojáků, ale i co se týče nejmodernějších technologií,“ konstatoval Lubomír Metnar. Vojákům z Přáslavic poté poděkoval za to, že tak starou techniku jsou při nedostatku náhradních dílů schopni servisovat, udržet v provozu a cvičit s ní.

text: Michal Voska

Nahoru