Úvodní stránka > Aktuality > Fáze IIIA: SCREENER 2018 cvičí průzkumníky a manévrové prapory v konfliktu vysoké intenzity

Fáze IIIA: SCREENER 2018 cvičí průzkumníky a manévrové prapory v konfliktu vysoké intenzity

Od pátku 11. května 2018 probíhá ve VVP Libavá cvičení Screener 2018 organizované a řízené 7. mechanizovanou brigádou „Dukelskou". Primárně je cvičení zaměřeno na výcvik průzkumných jednotek a příslušníků zpravodajského zabezpečení 7. mechanizované brigády, zahraničních partnerů a dalších jednotek zpravodajského zabezpečení útvarů pozemních sil.

Stejně jako v loňském roce probíhá první polovina cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, v sobotu 19. května 2018 se pak cvičící jednotky na týden přesunou do Beskyd, kde bude probíhat další fáze. Během výcviku na Libavé mají významnou roli přiděleny dva manévrové prapory brigády, simulující „klasický" konflikt vysoké intenzity mezi dvěma znepřátelenými stranami.

  

Díky tomu se v těchto dnech cvičení SCREENER 2018 účastní více jak 1600 vojáků s 290 kusy vojenské techniky. Pro srovnání, v loňském roce se cvičení účastnila necelá polovina vojáků současných počtů. Důvodem zapojení praporů je důraz na maximální realističnost výcviku prověřující činnost průzkumu a zpravodajského zabezpečení v průběhu konfliktu vysoké intenzity, ale také potřeba útvarů pozemních sil cvičit ve větších celcích než četa nebo rota a dosáhnout tak vyšší bojové připravenosti. Manévrové jednotky, jimiž jsou 71. mechanizovaný prapor Hranice a 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice procvičují primárně vedení obrany a útoku. Součinností s průzkumnými orgány a jejich štáby se zase zdokonalují v plánovacím procesu a systému velení a řízení v průběhu defenzivních a ofenzivních operací.
  
Vedle organických jednotek 7. mechanizované brigády je do cvičení zapojena více než dvacítka dalších útvarů Armády České republiky, aktivních záloh a průzkumníků dalších 4 zahraničních armád NATO a EU a národní gardy Spojených států Amerických. Přesto před čtvrtečním večerním stažení nicméně opět silně zapršelo, aby nikomu nebylo líto, že nepromokl. Ihned po stažení průzkumníci uložili materiál a vydali se do stanů míst velení k vytěžení. Nad mapami detailně rozebrali svoji činnost, všechna pozorování.
  
V průběhu pátečního dne započal proces přesunu cvičení do obce Karolinka v chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde bude cvičení probíhat dalších sedm dní. Tentokrát již zhruba v třetinových počtech, s účastí okolo 500 vojáků, bez těžké techniky a s větším důrazem na prověření vzájemné spolupráce armády s integrovaným záchranným systémem a civilním prostředním všeobecně.

 

Nahoru