Úvodní stránka > Aktuality > Absolventi vojenské akademie se opět sešli v Hranicích

Absolventi vojenské akademie se opět sešli v Hranicích

Počátkem října si hranická posádka připomíná nejen výročí karpatsko-dukelské operace, ale také nástup prvních poválečných československých akademiků do obnovené Vojenské akademie.

  

Letošního setkání bývalých absolventů se zúčastnili generálmajor Ladislav Kebísek, plukovník Jiří Šimek a plukovník Milan Pšenka. Zatímco plukovník Šimek nastoupil hned do prvního obnoveného ročníku 10. října 1945, generálmajor Kebísek do akademie nastoupil v roce 1947. Oba byli po dvouletém studiu slavnostně vyřazeni jako poručíci dělostřelectva. Plukovník Pšenka se stal akademikem v roce 1949, tuto školu ale nedokončil, protože byla roku 1950 z politických důvodů zrušena. Do Hranic se z Olomouce přemístilo dělostřelecké učiliště.

   

Bývalé akademiky doprovodili organizátoři setkání členové Svazu vojenských veteránů ČR s v čele s jejím předsedou plukovníkem Jiřím Peštou. Čestnými hosty se pak stali velitel Velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov brigádní generál Radek Hasala a starosta města Hranice pan Jiří Kudláček. Slavnostní setkání oživila účast ředitelů a pedagogů místních středních a základních škol, společně s jejich žáky. Ti pak měli možnost prohlédnout si nedávno vybudované posádkové muzeum, ve kterém je období vojenské akademie věnována celá jedna část expozice.

Foto: kapitán Daniel Waclawek

Nahoru