Vojenská přísaha v Hranicích. Hranice se staly svědky slavnostního okamžiku.

Vojenská přísaha
  • 14.8.2024
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová
  • svobodnice Brigita Ročňáková, 91. skupina informačního boje

Dne 14. srpna 2024, v malebném prostředí Zámecké zahrady v Hranicích, se uskutečnila slavnostní vojenská přísaha. Tento významný den, který začal v 10 hodin dopoledne, se nese v duchu slavnostní vojenské přísahy pilotního programu pro střední školy.

„Hranice mají dlouhou a hrdou vojenskou tradici sahající až do roku 1923, kdy se zde konala první vojenská přísaha. Od té doby se město stalo symbolem vojenského výcviku a školství. Přísaha z roku 1923 byla historickým milníkem a dnes jsme svědky pokračování této úctyhodné tradice,“ řekl ve svém projevu velitel 7. mechanizované brigády brigádní generál Zdeněk Mikula.

Ceremoniál začal příchodem jednotek za pochodu vojenské hudby. Hosté, včetně rodinných příslušníků, zástupců města Hranice a dalších představitelů Armády České republiky, Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru, ředitelé středních škol Hranice, byli přivítáni v 9:55. Po příchodu velitele brigády a zaznění trubky následovalo slavnostní přivítání zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, brigádním generálem Pavlem Lipkou.

Moderátorka akce, tisková a informační důstojnice 7. mechanizované brigády, přivítala všechny přítomné a představila významné hosty, mezi nimiž nechyběl Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, starosta města Hranice Daniel Vitonský, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generál Pavel Lipka a zástupce velitele Pozemních sil brigádní generál Róbert Dziak. Po úvodních slovech následovalo vysvětlení významu vojenské přísahy, které přednesl velitel 7. mechanizované brigády, brigádní generál Zdeněk Mikula.

Samotný akt přísahy přednesl nejlepší vojín, který byl vybrán na základě vynikajících výsledků v náročném výcviku. Tento voják exceloval ve všech 22 základních dovednostech a stal se příkladem pro své kolegy.

Text vojenské přísahy:

"Já, voják ozbrojených sil České republiky, vědom si svých občanských povinností, slavnostně přísahám věrnost České republice. Přísahám, že budu bránit svobodu a nezávislost České republiky, její suverenitu a územní celistvost. Přísahám, že budu zachovávat ústavu a zákony České republiky, plnit vojenské povinnosti a řídit se vojenskými předpisy. Tak přísahám!"

Po složení přísahy zazněla státní hymna, a velitel brigády poblahopřál novým vojákům.

Následovaly projevy hostů, mezi nimiž vystoupil brigádní generál Pavel Lipka a starosta města Hranice Daniel Vitonský a nejlepší vojín Ondřej Grénar. 

„V těchto místech obvykle pořádáme, svatební obřady, kulturní akce a jiné významné události. Dnes poprvé máme na těchto místech čest přivítat vás, mladé dobrovolníky, kteří jste před chvílí složili slavnostní přísahu. Město Hranice je město, které je s armádou a vojenstvím jako takové velmi spjato a i místa, na kterých nyní stojíte, jsou toho svědkem,“ řekl starosta Daniel Vitonský.

„Vojáci, obstáli jste díky svému úsilí a odhodlání překonat obtíže výcviku. Zkušenosti ale není to, co se nám stane. Je to především to, jak s tím naložíme. Je tedy jen na vás, jak vše nové zúročíte a jak se budete dál rozvíjet,“ přednesl ve svém projevu brigádní generál Pavel Lipka.

 „Pro mě je obrovskou ctí stát zde dnes před Vámi jako nejlepší voják tohoto dobrovolného vojenského cvičení. Tento úspěch je však výsledkem společné práce a podpory, kterou jsme si během těchto intenzivních týdnů navzájem poskytli. Každý z nás přispěl svým úsilím, odvahou a odhodláním,“ pronesl ve svém projevu nejlepší vojín Ondřej Grénar.

Po odnesení státní vlajky v závěru ceremoniálu vojáci obdrželi drobné pozornosti jako ocenění za svou oddanost a tvrdou práci z rukou brigádního generála Pavla Lipky, štábního praporčíka Libora Dufka a starosty Daniela Vitonského. Moderátorka poděkovala všem přítomným za účast a podporu a vyjádřila úctu příslušníkům dobrovolného vojenského cvičení. Po oficiálním ukončení přísahy měli vojíni možnost pozdravit své blízké a užít si společné chvíle před návratem do kasáren, kdy bylo potřeba odevzdat přidělené zbraně do zbrojního skladu.

Tento den zůstane v paměti nejen středoškolákům, ale i jejich rodinám a všem přítomným. Hranice opět prokázaly svou významnou roli v historii a současnosti české armády. Vojíni, kteří složili přísahu, se stali součástí této hrdé tradice a zavázali se k ochraně naší vlasti s odvahou a odhodláním.

Sloužíme vlasti!