Uplynulo 80 let od Karpatsko-dukelské operace, 6. října 1944 čs. jednotky poprvé překročily hranice Československa

Národní památník na Vítkově
  • 6.10.2024
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Nejvyšší představitelé resortu Ministerstva obrany ČR, ale především pamětník bojů u Dukly, generál Miloslav Masopust, si dnes v Národním památníku na Vítkově připomněli 80. výročí Karpatsko-dukelské operace. Ta měla podpořit Slovenské národní povstání, které vypuklo v závěru roku 1944. Operace na Dukle si vyžádala životy deseti tisíc sovětských a více než jeden a půl tisíce čs. vojáků. Celkové ztráty ale zahrnovaly více než 66 tisíc sovětských a přes pět tisíc čs. raněných a nezvěstných vojáků.

Karpatsko-dukelská operace podle ministryně obrany Jany Černochové patří k historickým událostem, které komunistický režim zneužíval k upevnění své moci a udržení Československa v područí SSSR. „Po dlouhá léta jsme tak v souvislosti s Duklou slýchali vyčpělé fráze o krví zpečetěném a nerozborném bratrství s jedním z osvoboditelů naší země, jehož vůdce nás však považoval jen za válečnou kořist a nikoliv za bratry,“ zdůraznila. Tyto nepravdy podle ní překryly skutečné hrdinství a oběti vojáků s jejich vlasteneckými motivy natolik, že společnost o tuto významnou kapitolu našich dějin postupně ztratila zájem.

„Máme to štěstí, že žijeme v době, kdy nemusíme slavnou historii našeho národa překrývat pokřiveným ideologickým nánosem. Ve svobodě si připomínáme hrdiny ze západní fronty, kteří měli být zapomenuti a na druhé straně oslavujeme i ty z východu, ačkoliv nám byli v minulosti všichni líčeni jako pravověrní komunisté,“ uvedla. Mnohé z nich přitom právě komunistickým režim po únoru 1948 pronásledoval nebo dokonce zavraždil, doplnila a zdůraznila, že se nesmíme dopouštět stejné chyby a nesmíme rozlišovat ty, kteří bojovali za osvobození, podle toho, jakým ideálům věřili a na jaké ze světových stran bojovali. „Spojovala je totiž myšlenka svobody, oddanost vlasti, vojenská čest a statečnost.“

Svobodu nelze získat bez obětí

Podle náčelníka Generálního štábu generálporučíka Karla Řehky byla Karpatsko-dukelská operace největším bojovým nasazením čs. vojáků za 2. světové války. „Přesně před 80 lety příslušníci 1. čs. armádního sboru překročili hranice tehdejšího Československa. Pro řadu vojáků se naplnil jejich cíl, zahájit přímé osvobození československého území. Ani obrovské utrpení a neúměrné ztráty urputných bojů je nezastavily. Jejich obrovské hrdinství bylo odrazem vysoké bojové morálky. Za svou vlast bojovali dobrovolně a věřili, že pokud vydrží, zvítězí a vrátí se domů,“ sdělil. To, co dokázali, a v jakých podmínkách, je podle něj dnes neskutečné. Boje na Dukle podle šéfa armády dokazují, že svobodu nelze získat bez obětí. „Ukázala, že nezměrné úsilí, obětavost, rozhodnost, odhodlání a statečnost jsou tím, co vede k vítězství. To jsou hodnoty, na kterých stojí Armáda ČR i dnes.“

Ministerstvu obrany se letos v archivech podařilo dohledat jména 668 vojáků, kteří padli na polské straně Dukelského průsmyku. Ministryně Černochová v této souvislosti zmínila, že příští rok se plánuje ve spolupráci s polským městem Dukla zřídit nový válečný hrob věnovaný těmto padlým.

U příležitosti dnešního významného dne také převzala 7. mechanizovaná brigáda s historickým názvem „Dukelská“ resortní vyznamenání Záslužný kříž ministra obrany I. stupně. „7. mechanizovaná brigáda je významným bojovým prvkem naší armády, letos slaví 30 let od svého vzniku. Tím, že nese název „Dukelská“ tento odkaz žije dál.“ Hranická brigáda přímo navazuje na 3. brigádu 1. československého armádního sboru, který prošel v Karpatech prvním bojovým křtem.

Ministryně obrany v závěru pietního aktu s generálem Miloslavem Masopustem, bojovníkem v Dukelském průsmyku, položila květiny na hrob Neznámého vojína, který na Dukle před 80 lety padl.

Autor: Jan Schejbal