Píseň padlých, pocta těm, kteří zemřeli ve službě…

Osobní věnování autora Písně padlých Martina Maxy příslušníkům 7. mechanizované brigády, které vzniklo během dokumentování historie této skladby.
  • 9.6.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Vyjádření úcty vojákům, jejichž život vyhasl ve vojenském stejnokroji, má několik podob. Je jím povýšení do vyšší hodnosti, udělení vyznamenání nebo propůjčení jména padlého vojenské jednotce, ale existuje i jiná forma.

Bude to více než jedenáct let, co český zpěvák a malíř, Martin Maxa složil k úctě padlým vojákům Armády České republiky netradiční skladbu, Píseň padlých, která má velmi zajímavou historii. „Jednoho dne, v podvečer, jsem se díval na televizi, kde byla vysílaná nějaká reportáž o navrátivším se vojákovi naší armády z Afghánistánu, kde byl vážně zraněn.. A já si najednou uvědomil, že ten zraněný voják je obyčejný kluk, který tam v těch bojích, v dalekém Afghánistánu, nasadil svůj život“, vzpomíná Martin Maxa a dodává, že tato píseň se též stala skladbou, na které pracoval vůbec nejdéle ze svých skladeb, které za svoji uměleckou kariéru zkomponoval.

Krátce po vzniku písně vznikla myšlenka na natočení video klipu, který se natáčel kanárském ostrově Fuerteventura. V klipu se objevily modelky Romana Pavelková a Veronika Chmelířová a v roli jejich manželů si zahráli veteráni z Afghánistánu: poručík Miroslav Lidinský, který v bojích přišel o nohu, a nadpraporčík Jiří Schams, jemuž střepina zasáhla mozek. Klip byl v lednu 2013 představen v Domě armády v Praze. „A proč název Píseň padlých, když to vše spustil pohled na zraněného vojáka? To byl vlastně i osud toho zraněného vojáka, kterého jsem viděl v televizní reportáži, protože později zemřel“, doplňuje své vzpomínky Martin Maxa, který má k této písni i osobní vztah. „Snahou bylo, aby píseň byla subtilní a něžná, protože není žádný chlap, který by nenasazoval vlastní život, aniž by se mu nestýskalo. Když si představím vojáka, která nasazuje svůj život za vlast, což už se dnes tak nějak nenosí, protože postrádáme národní hrdost, která je nenávratně pryč, v mých očích je ten voják hrdina, který uvnitř své duše nese i tu něhu k těm, co má rád,“ uzavírá své ohlédnutí za vznikem Písně padlých její autor. 

Od vzniku 7. mechanizované brigády v říjnu 1994 do dnešních dnů zemřeli ve službě v zahraničních operacích čtyři její příslušníci. V září 2002 zahynul v Kosovu Vlastislav Hendrich a Luděk Severa, na území Afghánistánu v květnu 2011 zahynul Robert Vyroubal a v červenci téhož roku byl tamtéž těžce zraněn Adrian Werner, který v říjnu svým zraněním podlehnul.   

 

Text: kpt. Martin Vaňourek, BA, MBA

Fotografie: Martin Maxa

 

Fotogalerie