Den ozbrojených sil

347247435_219867997636530_8476907986067359442_n.jpg
  • 3.7.2023
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Den ozbrojených sil České republiky si v úterý 27. června 2023 připomněli příslušníci 7. mechanizované brigády. Na odpoledním nástupu zastupující velitel brigády plukovník Milan Zvirinský připomněl historický význam dějinného odkazu legionářů, jejichž zásluhou došlo k uznání československého vojska ještě před vznikem samostatné republiky.

Den ozbrojených sil je nositelem významné tradice a připomínkou hodnot, ke kterým se 7. mechanizovaná brigáda hrdě hlásí. Dvoustovka vojáků si připomněla slavnostním nástupem, jak velký význam pro vznik našeho státu měli Československé legie. Odvaha a hrdinství legionářů, kteří výrazně přispěli k tomu, že při slavnostní přísaze Československé střelecké brigády dne 30. června 1918 v Darney, uznala Francie naše právo na národní sebeurčení.

Zastupující velitel 7. mechanizované brigády tento nástup využil k předání medailí za odsloužená léta a děkovných listů.

Slavnost pokračovala i ve čtvrtek 29. června 2023 povýšením a rozloučením příslušníků poddůstojnického, praporčického a důstojnického sboru. Úplně poprvé tento akt proběhl v historických prostorách kasáren, konkrétně v nově vybudované Stálé expozici 7. mechanizované brigády. Bojový prapor, státní hymna, důstojnost historického místa, to vše dotvářelo působivou atmosféru, při které čtyři příslušníci brigády vyslechli rozkaz o svém povýšení a z rukou zástupce náčelníka štábu podplukovníka Šomana a zastupujícího vrchního praporčíka Panáčka dostalo novou hodnostní nášivku.  „Povýšení do vyšší hodnosti je nejen výsledkem vaší zodpovědné a poctivé práce, ale především zároveň závazkem do budoucnosti. Předpokládám, že všichni do jednoho prokážete, že jste si vyšší hodnosti a funkce nejen zasloužili, ale zúročíte zde své dosavadní zkušenosti,“ poděkoval povýšeným zástupce náčelníka štábu podplukovník Radek Šoman. S dalšími třemi vojáky se rozloučil
a popřál jim mnoho dalších úspěchů na novém pracovišti.

Fotogalerie