Útvary brigády

71. mechanizovaný prapor "Sibiřský" Hranice

71. mechanizovaný prapor vznikl 1. října 1994 reorganizací 4. mechanizovaného pluku. Zpočátku působil v posádce Hodonín, z níž byl v roce 1997 přemístěn do Hranic. Jedná se o vševojskový mechanizovaný útvar, jenž může v útoku plnit primární úlohu prvosledového útvaru a v obraně může být použit jako záloha velitele brigády či brigádního úkolového uskupení. 

Prapor se vyznačuje vysokou pohyblivostí a velkou palebnou silou, schopností rychlých přesunů. Může být nasazen i k posílení ochrany státní hranice při její uzávěře, ke střežení důležitých objektů nebo při živelných pohromách, v mírových, záchranných a humanitárních operacích, stejně jako při jiných nestandardních operacích mimo území naší republiky.

Základní strukturu útvaru tvoří velitelství, tři mechanizované roty s bojovými vozidly pěchoty BVP-2, minometná baterie s taženými 120mm minomety vz. 82, velitelská rota, rota logistiky a obvaziště. 

72. mechanizovaný prapor "Generálmajora Josefa Buršíka" Přáslavice

Dne 1. 10. 1994 se rozdělil 33. tankový pluk na 73. mechanizovaný prapor a 74. výcvikové středisko, které bylo v roce 1998 reorganizováno na 74. mechanizovaný prapor. V roce 2000 byl tento prapor přečíslován na 72. mechanizovaný prapor. Představuje vševojskový mechanizovaný prapor, určený k vedení bojové činnosti palbou a pohybem v sestavě mechanizované brigády, brigádního úkolového uskupení, výjimečně i samostatně. 

V útoku může plnit úlohu prvosledového útvaru a v obraně může být použit jako záloha velitele brigády či brigádního úkolového uskupení. Vyznačuje se velkou palebnou silou, pohyblivostí a odolností. Je schopen rychlých přesunů do stanovených prostor, bránit je a vést vysoce odolnou, pružnou obranu, stejně jako rozhodující útok.

Základní struktura útvaru je totožná s hranickým mechanizovaným praporem. Tedy velitelství, tři mechanizované roty s bojovými vozidly pěchoty BVP-2, velitelská rota, rota logistiky, obvaziště a minometná baterie, která má k dispozici nejen tažené minomety, ale i  120mm samohybné minomety vz. 85 PRÁM

73. tankový prapor "Hanácký" Přáslavice

V současnosti jediný tankový prapor naší armády vznikl 1. října 1994 v Přáslavicích reorganizací 33. tankového pluku na 73. mechanizovaný prapor. Ten byl v roce 2003 přeměněn na 73. smíšený mechanizovaný a  v lednu 2005 na 73. tankový prapor. Prapor je vyzbrojen modernizovaným tanky T-72 M4CZ.

Při svém nasazení může působit buď jako celek nebo mohou být jednotlivé bojové prostředky určeny k posílení dalších útvarů brigády či brigádního úkolového uskupení. V obraně může sloužit jako záloha velitele brigády (brigádního úkolového uskupení), za útoku pak plní především úlohu prvosledového útvaru.

Organizační struktura útvaru se skládá z velitelství, tří tankových rot vyzbrojených tanky T-72 M4CZ, mechanizované roty s bojovými vozidly pěchoty BVP-2, velitelské roty, roty logistiky a obvaziště
 

74. mechanizovaný prapor "Plukovníka Bohuslava Malečka" Bučovice 

Tento útvar vznikl 1. října 2008, přeměnou ze 155. záchranného praporu a je dislokován v Bučovicích. Stejně jako ostatní útvary brigády má plnit úkoly v její sestavě, ale může působit i samostatně.  Do roku 2020 se ale jednalo o lehký motorizovaný útvar, který se vyznačoval vysokým stupněm pohotovostí a pohyblivosti, byl schopen rychlých přesunů na delší vzdálenosti, navíc měl částečnou schopnost přepravy vzduchem. Jako jediný útvar brigády taktéž disponoval prostředky k vybudování humanitární základny a mohl tak plnit i další nevojenské a humanitární úkoly, především na území České republiky.

 V současnosti je tento prapor transformován na mechanizovaný prapor těžkého typu a jako takový má být jako první vyzbrojen novými bojovými vozidly pěchoty.