Home page > Technika

Technika

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Jedná se o lehké bojové obojživelné pásové vozidlo s vysokou pohyblivostí a pancéřovou ochranou. Průchodnost terénem je oproti původní verzi zkvalitněna použitím jiného typu kolejových pásů a úpravou tlumičů podvozku. Je určeno k ničení různých pancéřovaných cílů, včetně tanků a bojových vrtulníků a živé síly protivníka.

Mechanizovaným jednotkám, do jejichž sestavy je zařazeno, umožňuje mimo jiné i vedení palby z ručních zbraní za pohybu. Svým pancéřováním poskytuje osádce ochranu proti zbraním hromadného ničení, je přizpůsobeno pro leteckou přepravu. Je obojživelné, vodní překážky překonává plavbou. Je vyzbrojeno 30mm kanónem a 7,62mm spřaženým kulometem PKT.

Osádku tvoří tři lidé, v zadní části vozidla může být přepravován výsadek 6 osob. Toto vozidlo váží 14 tun, na zpevněné komunikaci je schopno dosáhnout rychlosti až 65 km v hodině.

 

Tank T-72M4 CZ

Modernizovaný bojový tank T-72M4 CZ je bojové, pancéřované, pásové obrněné vozidlo s vysokou manévrovací schopností v terénu. Tank je určen k ničení tanků a ostatních obrněných cílů, popř. i živé síly protivníka a proti nízkoletícím cílům. Je vyzbrojen 125mm kanónem s hladkou hlavní, stabilizovaným ve dvou naváděcích rovinách s rychlostí střelby do 8 ran/min a automatickým nabíjecím zařízením. Maximální dostřel kanónu je 5 km ve dne, 4 km v noci. Tank je dále vyzbrojen kulometem 7,62 mm PKT spřaženým s kanónem a 12,7mm protiletadlovým kulometem NSV. Je možné použít i kulomet 7,62 mm vz. 95/98 s původním střelivem i se střelivem NATO.

Tank je vybaven zařízením chránícím tříčlennou osádku a vnitřní výstroj vozidla proti tlakové vlně, radiaci a chemickým látkám. Tank má zařízení pro překonávání vodních toků jízdou pod vodou, zadýmovací zařízení k vytvoření dýmových clon pro maskování a hasící zařízení pro hašení požáru uvnitř vozidla. Tank T-72M4 CZ je komplexní modernizace tanku T-72 na úroveň srovnatelnou s tanky 3. generace.

Jeho osádku tvoří tři lidé. Stroj váží 48 tun a na zpevněné komunikaci je schopen vyvinout rychlost až 61 km/h. Tank je obojživelný, vodní překážky do hloubky 5 metrů překonává po přípravě broděním.

 

 

120mm samohybný minomet PRAM

120mm samohybný minomet PRAM

120mm samohybný minomet PRAM je automaticky nabíjený minomet na prodlouženém podvozku BVP, určený k zabezpečení nepřetržitého palebného doprovodu a palebné podpory mechanizovaného praporu, tj. k ničení a umlčování živé síly protivníka, ničení protitankových prostředků a lehce pancéřovaných cílů protivníka, k boření lehkých polních úkrytů.

Je charakterizován vysokou rychlostí střelby a velkou pohyblivostí v terénu. Je vybaven filtroventilačním zařízením, které umožňuje překonávání prostorů zamořených otravnými nebo radioaktivními látkami i vedení bojové činnosti v nich. Vodní překážky překonává plavbou, a to i v případě naložení celého palebného průměru munice, tj. 80 ks minových nábojů. Pancéřovaná korba poskytuje obsluze přiměřenou ochranu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám dělostřeleckých střel.

 

Nákladní automobil Tatra 810

Nákladní vozidlo Tatra 810

Tatra 810 je třínápravové vojenské nákladní vozidlo. Automobil je především určen pro přepravu osob, materiálu a vlečení přívěsů jak na silnici, tak i v obtížných terénních podmínkách.

Tatra 810 (valník) je především určen pro přepravu osob, volně ložného i upevněného kusového materiálu nebo sypkého materiálu na valníkové plošině a vlečení přívěsů jak na silnici, tak i v obtížných terénních podmínkách. Je uzpůsoben pro nakládání a přepravu vzdušnými transportními prostředky (mimo C-130 a C-141) a dále pro námořní přepravu.

Vozidlo disponuje poměrně dobrou pasivní ochranou proti účinkům střepin ručních granátů, protipěchotních min a střelby až do ráže 7,62 mm. Dále také možností montáže dodatečných pancéřových prvků, centrálním huštěním všech pneumatik, ochranným rámem, ochranou proti prostředkům elektromagnetického průzkumu a speciální povrchovou úpravou pro dezaktivaci a odmoření. Mezi prostředky aktivní ochrany patří možnost instalace lafety lehkého kulometu UKL vz.59 v pevně zabudovaném otočném střelišti ve stropě kabiny.

 

Land Rover Defender

terénní vozidlo Land Rover Defender

Jedná se o terénní osobní automobil britské výroby sloužící k přepravě osob popřípadě materiálu do hmotnosti jedné tuny. Kromě turbodieselového motoru je možné použití i několika dalších typů vznětových i zážehového motoru.

Vozidlo vyniká mimo jiné spolehlivou startovatelností v zimních klimatických podmínkách, úsporností provozu a kompatibilitou v rámci armád NATO. Postupně v AČR nahradí osobní terénní automobily ruské výroby UAZ-462 a UAZ-462B. Vozidlo je možno použít i pro potřeby spojovacího a chemického vojska. Konstrukčně je uzpůsobeno k letecké přepravě včetně výsadku padákem.

Nahoru