- 11.11.2015
Den válečných veteránů, jeden z nejvýznamnějších vojenských svátků, vybralo velení 7. mechanizované brigády jako nejvhodnější pro odhalení pietního místa padlým vojákům brigády.
Poté, co se uskutečnily ve spolupráci s Městem Hranice slavnostní pietní akty u Mauzolea obětem světových válek, které bylo před několika lety rekonstruováno s přispěním ministerstva obrany a u dalších památníků v Hranicích, přesunuli se čestní hosté také do kasáren Generála Zahálky. V jejich areálu stojí od roku 1931 Památník vojenské akademie, kde je uložena prsť z bojišť, na nichž bojovaly ve světové válce československé legie. Právě toto pietní místo bylo využito k výstavbě památníku vojákům 7. mechanizované brigády, kteří zahynuli v novodobých zahraničích operacích. „V zahraničích misích zahynuli celkem 4 příslušníci brigády. Každý útvar má vlastní formu připomínky svých příslušníků, avšak považovali jsme za vhodné vybudovat jednotné místo a Památník akademiků se k tomuto účelu přímo nabízí,“ přibližuje vznik pietního místa plukovník Pavel Lipka, zástupce velitele brigády a duchovní otec této myšlenky. „Ve spolupráci se Svazem důstojníků a praporčíků se nám podařilo nejen vytvořit architektonický návrh, ale také jej finančně zabezpečit a realizovat.“
„Je samozřejmé, že by bylo lepší, kdybychom žádný den veteránů nemuseli oslavovat, nemuseli si připomínat padlé. Realita současného světa je však jiná. Nezbývá než si přát, aby sem nemuselo být vytesáno další jméno,“ uvedl velitel brigády plukovník Josef Kopecký krátce před tím, než společně se starostou města Hranice Josefem Kudláčkem slavnostně odhalil pamětní desku se jmény Luděk Severa, Vlastislav Hendrich, Robert Vyroubal a Adrian Werner.
Velitelství 7. mechanizované brigády sídlí od roku 2004 v historických prostorách Československé vojenské akademie v Hranicích, která patří k nejslavnějším tradicím našich novodobých dějin. Její areál byl vystavěn již v polovině 19. století a objekty, ve kterých působila, přečkaly bez úhony dvě světové války. Za dobu existence akademie bylo vyřazeno 8296 absolventů, z nichž 137 dosáhlo generálských hodností. Mezi tyto osobnosti patří taková jména jako Otakar Jaroš, Karel Klapálek, Václav Morávek, Adolf Opálka, Heliodor Píka, Otakar Zahálka…