- 25.6.2015
Společná příprava 5. strážní roty BAF Úkolového uskupení AČR v operaci Resolute Support (5. SR BAF ÚU RS) pokračovala dalšími fázemi.
„Další etapou našeho společného výcviku se staly vyškovské simulátory,“ přibližuje další postup kapitán Michal Pírek, náčelník štábu této jednotky. Mapovým podkladem cvičení se stal výcvikový prostor VVP Hradiště, ovšem s afghánskými názvy vesnic a hlavní komunikační trasy s cílem přiblížit maximální prostředí z prostoru nasazení. „Hlavním cílem tohoto cvičení na počítačích bylo vzájemně sladit štáb a 5 pěších čet, zabezpečit informační tok a systém velení a řízení operace. Čety procvičily bezpečnostní patroly v prostoru, zpracování bojových rozkazů i řešení situací při napadení patroly nebo základny,“ dodává kapitán Pírek. Cvičení probíhalo chronologicky a vyústilo v závěrečnou operaci, řízenou velitelem roty. Jednotky sbíraly informace z prostoru, které jim byly v průběhu tří dnů simulovány a štáb roty provedl jejich vyhodnocení a naplánoval nezbytnou prohledávací operaci SHADOW CAVE. Při ní byla odhalena činnost nepřátelských buněk a ty byly za pomocí koaličních partnerů zneškodněny.
Na počítačem simulované cvičení navázal v polovině května první společný výcvik s reálnou bojovou střelbou ve Vojenském prostoru Libavá. Na srubovém táboře bylo zřízeno hlavní místo velení, včetně heliportu. Každá pěší četa dostala svůj prostor odpovědnosti, kde si vyzkoušela reálnou činnost na incidenty. „Na incident s ostrou střelbou musely čety reagovat v prostoru Velká Střelná,“ přibližuje výcvik zástupce velitele roty kapitán Luboš Ondruš, který bojové střelby řídil. „Každá z pěti čet musela prokázat schopnost provést manévr střelbou a pohybem vozidel a podávat o něm přesné informace formou hlášení na operační centrum (TOC). Ten v koordinaci se zpravodajskou a operační skupinou informace vyhodnocoval, zabezpečoval podporu pro napadené jednotky formou týmu rychlé reakce, schvalování MEDEVACu, nebo vyhlašování signálu pro napadení základny,“ popisuje činnost vojáků kapitán Ondruš. V sestavě čet působili i letečtí návodčí (JTAC) a velitel čety musel prokázat schopnost jej během napadení čety využít.
V další část výcviku byla věnována pozornost činnosti vojáků při napadení formou IED. Výcvik probíhal převážně ve dne, ale vojáci procvičili tuto činnost i s prostředky nočního vidění v průběhu nočních bezpečnostních patrol. Velký důraz byl také kladen na přípravu řidičů.
„Nejvíce mne potěšilo, že příslušníci ostatních útvarů se velice rychle adaptovali do sestavy jednotky a již nyní všichni působíme jako jeden sehraný tým,“ hodnotí dosavadní přípravu kapitán Šoman.
Text a foto : nadporučík Radek HAMPL