Na Slovensko se chystá 5. úkolové uskupení AČR, poprvé bude plnit úkoly pod španělským velením

72. mechanizovaný prapor
  • 2.5.2024
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

Vedoucí roli v Mnohonárodním úkolovém uskupení předá Česká republika 1. července Španělsku. Ve slovenské Lešti čeští vojáci zůstanou, jejich počet se ale mírně sníží. I nadále bude mechanizovaná rota, jednotky bojového zabezpečení i příslušníci mezinárodního štábu praporu a brigády mj. přispívat k připravenosti NATO proti vnějšímu napadení. Na výjezd se nyní chystá už 5. úkolové uskupení, které tvoří vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic.

7. mechanizovaná brigáda na Slovensko vysílá už třetí jednotku, která nyní prochází přípravou. „Čerpáme zkušenosti od kolegů, kteří už se ze Slovenska vrátili – ať už se to týká spolupráce v mezinárodním prostředí nebo poznatků plynoucích z pozice vedoucí země, s čímž souvisí procesy týkající se organizování, plánování, realizace a vyhodnocení výcvikových aktivit na území cizího státu,“ uvedl velitel praporu podplukovník Michal Voltr, který bude zastávat roli národního vojenského představitele a zároveň zástupce velitele předsunutého mnohonárodního brigádního velitelství.

Mnohonárodní úkolové uskupení tvoří šestice armád – ČR, Slovenska, Slovinska, Německa, Nizozemska a USA. České páté úkolové uskupení bude v Lešti od července do prosince 2024. „Budeme zde mít mechanizovanou rotu posílenou o zabezpečovací prvky, součástí kontingentu budou další vojáci z Přáslavic, kteří budou držet hotovost v ČR,“ upřesňuje Voltr s tím, že úkol zůstává neměnný: mj. demonstrovat soudržnost, odhodlání a připravenost NATO k obraně proti vnějšímu napadení v souladu s aliančními plány.

Kromě klasického „kolečka“, které musí absolvovat každý voják před výjezdem do jakékoliv mise, procházejí přáslavičtí řadou školení v rámci velitelsko-odborné přípravy. Základní proškolení stovek vojáků zajistil videopřenos přednášky do několika sálů současně. Zjišťuje se vycvičenost, příprava všech odborností a jejich sladění v družstvech. Každý pak musí absolvovat potřebnou kariérní, profesní i jazykovou přípravu. Uskuteční se například odborné kurzy řidičů, střelců operátorů, zdokonalovací přípravy CLS i C-IED, přípravy specialistů EOR nebo doplňující kurzy jazykové přípravy. Poté všechny čeká společná příprava: „Zahájíme intenzivní výcvik v rámci celé roty. Vojáky čeká odborná příprava, zejména střelecká, taktická, spojovací a zdravotnická, velký důraz položíme na zvyšování fyzické zdatnosti. Nezbytností je upevňování návyků a dovedností, stejně jako neustálé procvičování bojových drilů,“ přiblížil velitel mechanizované roty kapitán J. P.

Jednotka se také proškolí proti improvizovaným nástražným zařízením a v postupech při záchraně vojáků, kteří se odloučí od jednotky. „Mezi nejsložitější úkoly patří případy výskytu hromadného zranění osob. Zde je nezbytné vyžádání pomoci od nadřízeného stupně velení, přičemž příslušníci jednotky zabezpečí místo incidentu, pod vedením vycvičených CLS (Combat Life Saver) provádí život zachraňující úkony a připravují raněné na transport,“ vysvětluje velitel roty kapitán J. P.

Na závěr jednotku čeká závěrečná prověrka schopností dle metodiky CREVAL, kterou bude řídit Velitelství pro operace AČR. Využije se mezinárodní cvičení Immediate Response 2024 (IMRE24), které proběhne ve dnech 5. – 17. května 2024 ve výcvikovém prostoru Libavá. Toto cvičení je součástí Defender Europe 24 a je navázáno na cvičení NATO Steadfast Defender 2024. Hlavním partnerem AČR při IMRE 24 jsou jednotky Národní gardy 29 Infantry Division US Army. Cílem českých a amerických vojáků bude procvičit přesuny 
na větší vzdálenost, schopnost integrace, vedení bojové činnosti a interoperabilitu.