- 24.4.2017
Ve dnech 24. dubna až 5. května 2017 probíhá cvičení průzkumných a zpravodajských složek 7. mechanizované brigády s názvem SCREENER 2017. Cvičení, jehož se účastní také průzkumné týmy z Polska, Rakouska, Slovenska, Spojených států amerických a dalších útvarů AČR, se uskuteční především ve vojenském výcikovém prostoru Libavá.
Přípravná fáze, v podobě nasouvání techniky a přesunu osob a materiálu do srubového tábora Smilov započala již o víkendu. V neděli 23. dubna 2017 se pak uskutečnil úvodní nástup všech zúčastněných a cvičení bylo oficiálně zahájeno plukovníkem Pavlem Lipkou, velitelem 7. mechanizované brigády. „Pro nás všechny jsou následující dva týdny skvělou možností k prověření vlastních dovedností, k jejich zdokonalení a získání nových schopností, které lze v budoucnu dobře zužitkovat,“ pronesl k plukovník Lipka k nastoupeným vojákům. Zahájení se jako čestný host, společně se svými rodiči, zúčastnil desátník Lukáš „Hiro“ Hirka. Mimo jiné jej řídící cvičení major Jan Komínek s poutavým komentářem provedl hlavním místem velení, včetně míst kam se mnozí cvičící nedostanou. Jakožto bývalý průzkumník se pak „Hiro“ zůčastil nástupu v sestavě průzkumníků 72. mechanizovaného praporu.
V pondělí se cvičení rozeběhlo naplno. Ráno byl velitelům průzkumných skupin vydán operační rozkaz, který okamžitě začali zpracovávat a vydávat svým podřízeným. „Pro příslušníky 7. mechanizované brigády, ať už řídící štáb nebo průzkumné skupiny, představuje cvičení mimořádnou příležitost zdokonalit svoji práci v mezinárodním prostředí,“ zdůrazňuje řídící cvičení major Komínek fakt, že značná část komunikace probíhá v anglickém jazyce.
SCREENER 2017
Hlavními cíli rozbíhajícího se cvičení je procvičit vedení průzkumu v podmínkách symetrického i nesymetrického boje a procvičit řízení a podporu již zasazených průzkumných orgánů (např. spojení nebo přeúkolování skupin).
Cvičení se účastní na 450 vojenských profesionálů, z toho 68 představují zahraniční cvičící. Vyvedeno je na 70 kusů vojenské techniky, včetně tří tanků T72M4CZ a 16 bojových vozidel pěchoty BVP-2. Zbytek tvoří především zabezpečovací vozidla, do cvičení přitom není zapojena žádná zahraniční technika, čímž cvičení prohlubuje schopnost interoperability AČR s armádami zúčastněných zemí.
Vedle příslušníků 7. mechanizované brigády se cvičení účastní i vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení, 53. pluku průzkumu a elektronického boje, studenti modulu Velitel průzkumných jednotek Univerzity obrany, 13. dělostřelecké pluku, 14. pluku logistického zabezpečení a další.
Zahraniční cvičící představují příslušníci 22. praporu horské pěchoty (Klodzko, Polsko), 3. průzkumného praporu (Mistelbach, Rakousko), 2. mechanizované brigády (Prešov, Slovensko), 134. jízdního pluku národní gardy (Nebraska, USA) a 2. jízdního pluku armády Spojených států (jednotka je dislokovaná v německém městě Vilseck).