Komplexní polní výcvik žáků vojenské střední školy

20150901_101714.jpg
  • 14.9.2015
  • Radek Hampl

Konec prázdnin znamenal pro žáky 4. ročníku Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy MO Moravská Třebová nástup do Vojenského výcvikového prostoru Libavá, kde je čekal komplexní polní výcvik, zabezpečený příslušníky 71. mechanizovaného praporu.

Tradičně organizačně akci zastřešili příslušníci 3. mechanizované roty, instruktory výcviku však poskytly i další jednotky. V krátkém časovém úseku 16 dní se podařilo předvést žákům realitu života vojenského profesionála v terénu a v poli. Po příjezdu a ubytování ve VVP se žáci seznámili s pravidly bezpečnosti a ochrany zdraví a byly jim přiděleny ruční zbraně - útočná puška CZ 805 BREN. Poté výcvik oficiálně zahájil velitel praporu podplukovník Tibor Budík.

Žáci se důkladně seznámili s přidělenou zbraní, následovala střelecká příprava, zdravotní příprava a základy taktiky. Ze širokého spektra vojenských příprav se žáci také věnovali pravidlům překonávání vodního toku, tvorbě plastického stolu nebo plánování činnosti patroly. Teoreticky i prakticky  věnovali instruktoři pozornost také oblasti ochrany proti nástražným výbušným systémům. Při praktickém zaměstnání z topografie a navigace podle mapy žáci museli absolvovat pochod družstev na vzdálenost 17 km. Během něj plnili různé úkoly na pracovištích z topografie, sborky a rozborky přidělené zbraně, zdravotní přípravy, C-IED a průzkumné přípravy. Důraz byl kladen na perfektní manipulaci s útočnou puškou, zejména na provádění tzv. bezpečnostních stereotypů. Z oblasti střelecké přípravy bylo vyvrcholením zaměstnání nácviku střeleb z ručních zbraní na střelnici Loučka.

V následujících dnech se instruktoři více zaměřili na činnost patroly při napadení, nebo na plánování a provedení přepadu či léčky. Žáci si také vyzkoušeli házení ručních granátů. Vše s povely a výkony jako skutečně, jen granát byl cvičný.

Výcvik žáků v jeho průběhu společně s velitelem praporu zkontroloval i velitel školy plukovník Zdeněk Macháček. Oba velitelé vyjádřili spokojenost s náročností, kvalitou a úrovní výcviku i přístupem a nasazením cvičících žáků.  

Žáci 4. ročníku tak měli možnost „ochutnávky“ vojenské reality a mohou se tak lépe rozhodnout ke službě vojáka - profesionála AČR.