Komplexní polní výcvik u 2. rotního úkolového uskupení 71. mpr

1.jpg.jpg
  • 31.8.2015
  • Radek Hampl

Jedním z výcvikových vrcholů letošního roku pro 71. mechanizovaný prapor bude mezinárodní alianční cvičení „Slovak Shield“, které se uskuteční ve dnech 14. – 25. září 2015 na Slovensku. Ke splnění tohoto úkolu tomu bylo na bázi 2. mechanizované roty vytvořeno rotní úkolové uskupení, kdy této jednotce byla přidělena další četa od 1. mechanizované roty a prvky podpory ve formě spojovacího a vyprošťovacího družstva, zdravotnického zabezpečení a také osobní štáb velitele. Takto vytvořená jednotka je mohutnou manévrovou silou v počtu dvaceti vozidel, především pásových bojových vozidel pěchoty, a na stejné platformě fungujících vozidel opravárenských, spojovacích a zdravotních. K logistickému zabezpečení nedílně patří tradiční osmikolové Tatry.

Ve dnech 17. - 28. srpna se ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá uskutečnil komplexní polní výcvik této jednotky, jehož cílem byla závěrečná příprava na mezinárodní cvičení. „Naším úkolem bylo sladit jednotlivé prvky úkolového uskupení, především mechanizované čety a také ostatní celky tak, aby uskupení tvořilo homogenní sílu“, vysvětluje řídící cvičení kapitán Zdeněk Havala, velitel 2. mechanizované roty a současně celého úkolového uskupení.

„Protože řada vojáků naší jednotky, především ve funkcích střelců, jsou čerství rekruti, zaměřili jsme se na jejich co nejefektivnější a nejrychlejší začlenění do organických jednotek,“ přibližuje další úkol cvičení vedoucí praporčík nadrotmistr Pavel Pandolarovský.

V rámci přípravy se uskutečnily rovněž střelby z ručních zbraní a házení ručních granátů. V prvním týdnu výcviku jednotka absolvovala bojové střelby mechanizovaných čet, které prověřily schopnost manévrových jednotek vést bojovou činnost ve dne i v noci. Druhý výcvikový týden již byl zaměřen na prověrku sladění celého úkolového uskupení a prověření jeho schopností v celém spektru činností. Náročný výcvik probíhal pod taktickým námětem, který kopíroval současnou mezinárodní situaci, kdy hlavním tématem námětu je teritoriální obrana spojeneckého státu v rámci mezinárodního úkolového uskupení. Taktické přesuny ve dne i v noci, zaujetí a vybudování  obranného postavení roty, útok roty na objekt zteče, nebo rozmístění mimo boj, to vše prověřilo a ukázalo schopnosti jednotky. Působení opozičních sil během nepřetržitého třídenního rotního manévru dalo možnost velitelům všech stupňů reagovat na situace a prověřit svůj rozhodovací proces, když byli nuceni reálně plánovat boj a vydávat vojákům bojové rozkazy.

„Během krátké doby, co je toto rotní úkolové uskupení vytvořeno, došlo k značnému pokroku v jeho sladění i v začlenění nových příslušníků útvaru,“ konstatuje velitel praporu podplukovník Tibor Budík, který výcvik zkontroloval. „Jednotka vytýčené úkoly cvičení splnila a je připravena reprezentovat prapor a brigádu v zahraničí“.