Úvodní stránka > Aktuality > Výcvik v přežití je pro zahraniční operace nutností

Výcvik v přežití je pro zahraniční operace nutností

Součástí přípravy vojáků 7. mechanizované brigády do zahraničních operací v Afghánistánu a Pobaltí  je i výcvik přežití v rámci tzv. SERE (Survival, Evasion, Resistance a Extraction). Jedná se o týdenní výcvik zaměřený na teorii v oblasti přežití, techniky úniku, odolávání nátlaku v zajetí a vyzvednutí záchrannou jednotkou. Ve finále pak vojáky prověří praktické cvičení.

  

Jeden z těchto kurzů přežití proběhl v prvním únorovém týdnu v Hranicích. Po absolvování teoretické části byli vojáci jednotlivě zasazeni do neznámého prostředí, v němž se museli zorientovat a dostat se, za dodržení tématu cvičení, s využitím maskování a protisledovacích technik, do prostoru setkání s vlastním týmem, tak aniž by byli lapeni nepřítelem. Jako tým se následně skrytě přesunuli do místa přenocování, přičemž k dispozici měli pouze omezené množství materiálu a při mínusových teplotách byl spacák za odměnu, kterou si ne každý zasloužil. Vše komplikoval i čerstvě napadaný sníh,  nahrávající do karet „nepříteli“ při stopování a pronásledování.

  

"Skrytý přesun a nouzové přenocování je nelehký úkol při, kterém se každý z vojáků setká s určitými pochybnostmi, které musí eliminovat a věnovat se splnění úkolu, který mu byl stanoven. Kurzu se mimo jiné zúčastnili příslušníci spojovací roty velitelství a štábu 7. mechanizované brigády, kteří se chystají na své první nasazení v zahraniční operaci. Proto byl výcvik tvrdší, tak aby byly maximálně prověřen jejich schopnosti a dovednosti v této oblasti," shrnul výcvik nadrotmistr Petr J., istruktor SERE 71. mechanizovaného praporu.  

 

Foto: kapitán Daniel Waclawek, kaplan 7. mechanizované brigády

Nahoru