Úvodní stránka > Aktuality > V Beskydech vzniklo nové zázemí cvičení průzkumných a zpravodajských složek

V Beskydech vzniklo nové zázemí cvičení průzkumných a zpravodajských složek

Cvičení SCREENER 2017, probíhající od 24. dubna 2017, se po prvním týdnu přesunulo z vojenského výcvikového prostoru Libavá do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Zázemí vojáci vybudovali v samotném srdci města Karolinka, přičemž rozvinuté hlavní místo velení a základna OPFOR se rychle staly středem pozornosti místních obyvatel.

  

Zatímco libavská polovina cvičení se nesla v duchu vydatných dešťů, silného větru, chladu i sněžení, přivítaly beskydské hory cvičící vojáky sluncem a teplem. Nebyla to ale jediná změna. Ve vojenském prostoru průzkumníci nacvičovali především pohyb a činnost v hloubce nepřítele, přepadávali a ničili objekty i osoby vysoké důležitosti. Jejich činnost v Beskydech spočívá v zaujetí a vybudování pozorovacích stanovišť, odkud pozorují činnost nepřítele v oblasti státní hranice. Základním námětem cvičení přitom nadále zůstává konflikt dvou smyšlených zemí Atropie a Ariana. Jednotky OPFOR, simulují činnost nepřítele, jimž jsou převážně polovojenské ozbrojené skupiny, v Karolince a okolí z pochopitelných důvodů nemohou používat těžkou techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty nebo tanky.

  

Využití civilních prostor přitom  předcházela řada jednání se starosty hned několika obcí, Horskou službou, vedením Chráněné krajinné oblasti Beskydy a mnoha dalšími subjekty. I díky jejich ochotě a podpoře nyní mohou nejen průzkumníci, ale i další jednotky cvičení SCREENER, procvičovat svoji činnost v reálném civilním prostředí. „Přítomnost vojáků je pro naši obec přínosem. V rámci jejich cvičení totiž máme jedinečnou možnost procvičit činnost v rámci krizového řízení, která dosud byla pouze na papíře nebo například vyzkoušet funkčnost heliportu,“ sděluje starostka města Marie Chovanečková. Že jí činnost příslušníku armády v jejím městě opravdu zajímá, dokazuje mimo jiné i tím, že se v brzkých ranních svátečních hodinách osobně přišla podívat právě na zasazování průzkumníků prostřednictvím vrtulníku Mi 171Š.

     

V úterý 2. května 2017 přijel cvičící jednotky navštívit velitel 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka a jeho zástupce plukovník Jiří David. Mimo kontroly činnosti vojáků na hlavním místě velení a základně OPFOR, navštívili také Městský úřad, kde starostce Chovanečkové předali pamětní plaketu a knihu Moravská brigáda. „Městu i regionu patří velký dík za mimořádnou vstřícnost, se kterou ke cvičení SCREENER přistoupili. I pro nás je pobyt v Karolince výjimečnou příležitostí, zejména nově příchozí vojáci mají možnost získat značné zkušenosti z působení v mezinárodním a zároveň civilním prostředí,“ poděkoval velitel brigády starostce města Karolinka.

  

Nahoru