Úvodní stránka > Aktuality > Spolupráce brigády s polskými ozbrojenými silami se prohlubuje

Spolupráce brigády s polskými ozbrojenými silami se prohlubuje

Velitel pozemních sil generálmajor Štefan Kaleta a velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David jednali v minulém týdnu na velitelství Multinational Division North East (mnohonárodnostní divizi) v polském Elblagu s brigádním generálem Krzysztofem Motackim a jeho zástupcem brigádním generálem Karlem Řehkou. 

Poté se čeští zástupci přesunuli do Varšavy, kde diskutovali s velitelem polských pozemních sil Wojciechem Grabowskim. Hlavním tématem byl rozvoj vzájemné spolupráce pozemních vojsk obou armád v dalších letech a plánovaná afilace jednotek 7. mechanizované brigády do mnohonárodnostní divize. „Seznámili jsme se se strukturou a úkoly mnohonárodnostní divize a s jednotkami, které má polská armáda aktuálně nasazené v Pobaltí v rámci programu eFP - enhanced Forward Presence,” zdůraznil generálmajor Kaleta. Úkolem sil, vyčleněných do eFP, je provádět společný výcvik s jednotkami hostitelské země s cílem rozvíjení spolupráce pobaltských států a států NATO, které tak svojí přítomností plní úkoly obrany a odstrašování.

 

V rámci spolupráce se v letošním roce uskuteční několik společných cvičení jednotek pozemních sil české a polské armády. Jedním z největších bude v listopadu polské cvičení Annakonda 18, které bude současně certifikačním cvičením. Zúčastní se jej jednotky naší brigády a 15. ženijního pluku. Dále se naše a polské jednotky společně zúčastní například cvičení Saber Strike 2018 či Lampart 2018.

Závěrem oba velitelé pozemních sil zdůraznili potřebu pokračovat a rozšířit spolupráci mezi 7. mechanizovanou brigádou a polskou 21. brigádou Podhalských střelců. „Vzájemná spolupráce mezi oběma armádami je v současné době velmi důležitá, a to zejména v oblasti výcviku specialistů, přípravy štábu a rozvoji vzdělání,” uzavřel generálmajor Kaleta.

Text a foto: majorka Mirka Štenclová, Velitelství pozemních sil 

Nahoru