Home page > Aktuality > Sedmičku čeká náročný rok, ani v zimě nezahálí

Sedmičku čeká náročný rok, ani v zimě nezahálí

V prvních měsících nového roku jednotky 7. mechanizované brigády rozhodně nezahálejí. Zatímco štáb brigády připravuje podklady pro certifikační cvičení CZECH LIZARD, podřízené prapory se aktivně připravují na nasazení do hotovostí, zahraniční operace či alespoň udržují  a prohlubují dosažené schopnosti.

 

Operace ILJANSKAJA

Ve dnech 18. - 22. února 2019 se pod názvem operace ILJANSKAJA uskutečnil ve vojenském újezdu Libavá komplexní polní výcvik úkolového uskupení na bázi 71. mechanizovaného praporu. Toto úkolové uskupení tvoří manévrové jednotky praporu, posílené o jednotky bojové podpory a zabezpečení a v letech 2019 až 2021 je vyčleněno pro alianční síly rychlé reakce NRF (NATO Responce Force).

  

„Hlavním cílem výcviku bylo dosažení sladěnosti všech jednotek úkolového uskupení a příprava na jeho certifikaci dle standardů NATO. Cvičící jednotky prohlubovaly a rozšiřovaly dosažené schopnosti,“ přibližuje řídící cvičení major Libor Tesař. Vojáci se zdokonalovali například v pohybu na bojišti, vyhledávání a ničení cílů, využití dělostřeleckého průzkumu či logistické podpoře bojujících jednotek. Součástí cvičení byly bojové střelby mechanizovaných čet, střelby z ručních zbraní, házení ručních granátů a procvičení mnoha dalších základních vojenských dovedností.

  

Cvičení EBONITE JAVELIN 2019

Vyvedení hranických vojáků předcházelo cvičení 73. tankového praporu. Ten ve dnech 4. – 15. února 2019 ve stejných prostorech absolvoval komplexní polní výcvik s názvem EBONITE JAVELIN 2019. Do cvičení se kromě českých tankistů zapojili také příslušníci ozbrojených sil Slovenské republiky a to konkrétně vojáci mechanizované čety 13. mechanizovaného praporu Levice a příslušníci 21. smíšeného mechanizovaného praporu z Trebišova. První týden vyvedení se nesl v podobě vševojskového výcviku, jednotky absolvovaly střelby z ručních zbraní a zaměstnání v házení ručních granátů. U bojových jednotek proběhly střelby z lafetovaných zbraní a bojové drily. Vrcholem druhého týdne byly bojové střelby tanků i bojových vozidel pěchoty.

  

 

Příprava 12. SR BAF

Nasazení další strážní roty na afghánské základně Bagram se blíží.  Jednotka na bázi 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic zde vystřídá své kolegy ze 74. lehkého motorizovaného praporu. Již v lednu absolvovala ve vojenském újezdu Libavá další ze série výcviků a dospěla k finální fázi své přípravy. Jedná se o závěrečné certifikační cvičení, které proběhne ve dnech 25. února až 8. března 2019 ve vojenském újezdu Hradiště.

Nahoru