Úvodní stránka > Aktuality > Přesuny na sněhu a ledu

Přesuny na sněhu a ledu

Dvacítka příslušníků velitelství 7. mechanizované brigády „Dukelské“ absolvovala ve dnech 8. - 10. ledna 2018 ve Špindlerově Mlýně a jeho okolí zaměstnání, jehož cílem bylo seznámit účastníky s problematikou přesunů na sněhu a ledu. Jedná se o jednu z oblastí speciální tělesné přípravy vojáků z povolání, jejíž zvládnutí umožňuje vojenským profesionálům efektivně se pohybovat po bojišti a zvládat složité situace při plnění úkolů v kopcovitém či horském terénu.

 

 

 

Účastníci zaměstnání nejprve absolvovali teoretické přednášky na téma přesuny na sněhu a ledu v Armádě České republiky, ale i přežití v extrémních podmínkách. Znalosti a následně i praktické dovednosti předávali instruktoři tělesné přípravy z podřízených praporů 7. mechanizované brigády. O své zkušenosti se podělil i Jan Maršner, dosud jediný český voják, který se zúčastnil třítydenního kurzu přežití na ostrově Cornwallis v kanadské Arktidě.

 

  

 

Část praktických nácviků byla věnována lavinovému nebezpečí. Příslušníci veliteltsví si na vlastní kůži mohli vyzkoušet jaké to je, když se ocitnete pod sněhem a nacvičovali vypichování lavinou zavalené osoby. Samotné přesuny s využitím skialpinistických lyží a snežnic absolvovaly ve skutečně náročných klimatických podmínkách, protože foukal velmi silný vítr, dosahující rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Nácviky sjíždění a zatáčení zase komplikovala hustá mlha.

Nahoru