Home page > Aktuality > Nultý ročník nové střelecké soutěže absolvovalo 60 střelců

Nultý ročník nové střelecké soutěže absolvovalo 60 střelců

Slavnostním vyhlášením výsledků byla ve čtvrtek večer oficiálně zakončena střelecká soutěž O pohár Moravské brigády. Ta se konala ve dnech 13. až 16. května 2019 v prostorech vojenské zkušební střelnice Bzenec a vojenského újezdu Libavá a byla určena dvojicím z ozbrojených sil.

   

První a třetí místo ve finále získali příslušníci 42. mechanizovaného praporu Tábor, druhé obsadili vojáci ze 13. dělostřeleckého pluku Jince. Celkem se do klání, jehož hlavním organizátorem byla 7. mechanizovaná brigáda ve spolupráci s firmou Meopta-optika, zapojilo 30 dvojic z útvarů Armády České republiky, Vězeňské služby České republiky, a také polské a rakouské armády.

  

V den zahájení soutěže obdržel každý soutěžící útočnou pušku CZ 805 BREN a také pistoli CZ SP-01 Phantom. Tyto zbraně měl přiděleny po celou dobu soutěže a absolvoval s nimi většinu střeleckých disciplín. Soutěžící si v průběhu několika dní musí poradit s necelou třicítkou střeleckých úkolů, v jejichž rámci využili prakticky všechny ruční zbraně mechanizovaných jednotek. Pestrost střeleckých úloh byla velká. Některé měli svůj časový limit, byly absolvovány se zátěží, po fyzickém výkonu nebo v noci. Soutěžící museli projít bojovou dráhou, namočit se, roztlačit terénní vůz, manipulovat se zraněným nebo přivolat si podporu bojového vozidla pěchoty. Klání  probíhalo na několika střelnicích souběžně, na každou střeleckou situaci dohlíželo hned několik rozhodčích, kteří vše pečlivě zaznamenávali.

  

„Cílem soutěže bylo přiblížit práci a výzbroj příslušníků mechanizované brigády těžkého typu. Jednotlivé střelecké úkoly proto vycházeli především ze situací, s nimiž se v rámci výcviku nebo nasazení v zahraničních operacích setkávají vojáci naší brigády. Pevně doufám, že se nám to podařilo a že jste si soutěž užili,“ pronesl v závěru soutěže velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David.

Nahoru