Úvodní stránka > Aktuality > Letní libavský speciál letos zahajoval na hradě Helfštýn

Letní libavský speciál letos zahajoval na hradě Helfštýn

Ve dnech 10. – 13. července 2017 proběhl další ročník vojenského přírodního víceboje s názvem Letní libavský speciál. Soutěž, jejímž organizátorem je 7. mechanizovaná brigáda,  je určená tříčlenným hlídkám z útvarů pozemních sil Armády České republiky a je kvalifikací na Summer Survival, mezinárodní mistrovství AČR.

  

Závodu se letos zúčastnilo 10 vojenských hlídek, které se v pondělí dopoledne sešly v kasárnách generála Zahálky v Hranicích. Zde proběhl zahajovací nástup, úvodní poučení a poslední přípravy potřebného materiálu. Odpoledne byly hlídky převezeny k hradu Helfštýn, v jehož prostorech byla připravena trasa plná úkolů souvisejících především s vojenským lezením. Soutěžící museli například překonat hradby pomocí provazových žebříků, dostat se z hradního příkopu a vrcholem byl výstup na hradní věž po síti a následné slanění do nádvoří. V hradních prostorech se libavský speciál konal poprvé, výjimečnost a  krása historického místa, se společně se slunečným počasí postarali o to, že pomyslná třešnička na dortu byla vojenským hlídkám naservírována hned zpočátku.

  

„Závod jako takový je zaměřen na oblast speciální tělesné přípravy,“ vysvětluje hlavní organizátor a koordinátor soutěže kapitán Ladislav Procházka „většina disciplín závodu se tak skládá z vojenského lezení, vojenského plavání, překonávání překážek, přičemž důraz je kladen na orientaci v terénu.“ Hlídky se v průběhu dní mezi jednotlivými body přesunovaly výhradně pešky, za pomocí mapy a buzoly, s kompletní požadovanou výstrojí a materiálem v batohu. Zakázány byly přístroje GPS a mobilní telefony mohly být použity pouze v případě nouze.

  

Soutěžící trojice dopředu neznaly trasu ani jednotlivé disciplíny. Kam mají jít a jaký úkol budou plnit, se vždy dozvěděly až na místě. V průběhu tří dnů  vojáci překonali desítky kilometrů především v prostoru vojenské újezdu Libavá, zažili silnou bouřku i úmorná vedra. Své síly měřily v disciplínách jako plavání v maskáčích, plavba vytyčenou trasou na nafukovacím člunu, střelba z airsoftových zbraní, noční orientační běh, crossfitová dráha, bojová dráha a další.

  

V průběhu závodu odstoupila jedna hlídka. Všechny ostatní přes náročné klimatické podmínky, minimum spánku, rostoucí fyzickou únavu a přibývající zdravotní potíže speciál dokončily. Vítězi se nakonec stali příslušníci 43. výsadkového praporu Chrudim, na druhé příčce se umístila trojice z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec a bronz získali soutěžící ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice. 

Nahoru